سوژه شدن کراوات نخست وزیر بریتانیا در رسانه ها

«تابناک باتو» بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز پنجشنبه به جمع شخصیت‌هایی پیوست که از یکی از اجزای لباس آن‌ها برداشتی مرتبط با موضوعات سیاسی روز شده است.
نخست‌وزیر بریتانیا در نشستی خبری که برای اعلام دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا تشکیل شده بود کراواتی با نقش ماهی بسته بود. بسیاری از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی انتخاب این کراوات را نشانه تلاش بوریس جانسون برای اشاره به یکی از موضوعات اصلی مورد اختلاف بین لندن و بروکسل تفسیر کردند.

سوژه شدن کراوات نخست وزیر بریتانیا در رسانه ها

بریتانیا و اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات درباره روابط دوجانبه در دوران پسابرکسیت بر سر حق ماهی‌گیری صیادان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در آب‌های متعلق به بریتانیا اختلاف نظر داشتند. دولت بریتانیا تصمیم‌گیری درباره حق ماهی‌گیری در حریم دریایی خود را به نمادی از «استقلال بازیافته» این کشور پس از خروج از اتحادیه اروپا تبدیل کرده بود.
سوژه شدن کراوات نخست وزیر بریتانیا در رسانه ها

در توافق لندن و بروکسل دوره‌ای انتقالی تا نیمه سال ۲۰۲۶ برای ماهی‌گیری صیادان اهل کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در آب‌های متعلق به بریتانیا در نظر گرفته شده است. پس از آن دو طرف هر سال باید در مورد شرایط ماهی‌گیری در آب‌های متعلق به بریتانیا مذاکره کنند.

نقش ماهی بر روی کراوات روز پنجشنبه نخست‌وزیر بریتانیا به نظر می‌رسد از رضایت بوریس جانسون از نتیجه مذاکرات با اتحادیه اروپا حکایت دارد. اما این اولین بار نیست که از لباس یکی از شخصیت‌های حکومت بریتانیا برداشتی مرتبط با برکسیت می‌شود.

ملکه الیزابت دوم، ۹۴ ساله، سه سال پیش در مراسم سالانه افتتاح پارلمان این کشور کلاهی مشابه طرح پرچم اتحادیه اروپا به سر داشت. بسیاری از تحلیلگران در آن زمان انتخاب چنین کلاهی را نشانه‌ای از مخالفت الیزابت دوم با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ارزیابی کردند.

همشهری آنلاین

نظر دهید

پاسخ دهید