چرا پاهایمان به ظاهر بی دلیل سرد می شوند؟!

۸ دلیل سرد شدن پاها«تابناک با تو» – سرماخوردگی اتفاقی معمول است و در بیشتر موارد جای نگرانی نیست. سردی پا اغلب به دلیل هوای سرد ایجاد می شود و با پوشیدن یک جفت جوراب اضافی به راحتی برطرف می شود.

با این حال، اگر شما به طور مزمن پاهای سرد دارید، ممکن است این علائم یک مشکل اساسی باشد. در اینجا به بررسی چند مورد از شرایط پزشکی که می تواند باعث سرد شدن پاها شود می پردازیم.

۱-تصلب شرایین

تصلب شرایین بیماری است که باعث رسوب چربی در رگهای شما می شود و از جریان خون کافی در پاها جلوگیری می کند و باعث گردش خون ضعیف می شود. وقتی خون گرم کافی به پای شما نرسد، می تواند باعث سرد شدن پا شود.

عوامل خطر تصلب شرایین عبارتند از: سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، پیری

۲-دیابت

چند دلیل وجود دارد که چرا دیابت می تواند منجر به سرد شدن دائمی پا شود:

-نوروپاتی دیابتی: اگرچه دیابت ممکن است باعث سرد شدن پا نشود، برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا ۲ آسیب عصبی یا نوروپاتی در پاهای خود احساس می کنند. این بیماری بیشتر در افرادی که دیابت نوع ۲ دارند وجود دارد – ۵۰٪ از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است آسیب عصبی داشته باشند، در مقابل ۲۰٪ از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱. این آسیب عصبی می تواند اعصاب تشخیص دهنده درجه حرارت پا را مختل کرده و احساسات ناخوشایندی ایجاد کند.

۸ دلیل سرد شدن پاها

-گردش خون ضعیف: برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، این بیماری همچنین می تواند باعث سرد شدن پا شود زیرا افراد دیابتی به طور کلی گردش خون ضعیفی دارند. “با گذشت زمان، سطح بالای گلوکز خون مرتبط با دیابت می تواند باعث آسیب به مخاط رگهای خونی کوچک شود که منجر به باریک شدن و سخت شدن این عروق و کاهش جریان خون در پا می شود.

۳-بیماری رینود

بیماری رینود یک بیماری نادر است که باعث می شود رگ های خونی در دست و پاها هر زمان که احساس سرما یا استرس کنید، باریک شوند.

وقتی این اتفاق می افتد، خون نمی تواند به دست و پاها برسد و ممکن است سفید یا آبی رنگ شوید. دست ها و پاهای شما نیز سردتر از آنچه که باید احساس می شوند.

افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می کنند بیشتر به بیماری رینود مبتلا هستند. همچنین در زنان و افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند بیشتر دیده می شود. بیماری رینود خطرناک نیست، اما ممکن است تحریک کننده باشد.

۴-نوروپاتی محیطی

علاوه بر نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی محیطی به هر بیماری که باعث آسیب عصبی در سیستم عصبی محیطی شما شود، اشاره دارد. سیستم عصبی محیطی از کلیه اعصاب بدن شما تشکیل شده است بجز اعصاب مغز و نخاع. وظیفه ارسال سیگنال از مغز و نخاع به بقیه بدن شما است.

علائم این بیماری اغلب ابتدا در پا ظاهر می شود و بسیاری از افراد مبتلا به آن احساس سردی پا می کنند. آنها همچنین ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، سوزش یا خارش در پاهای خود داشته باشند.

یکی از علل شایع نوروپاتی محیطی دیابت است. با این حال، سایر عوامل خطر عبارتند از: بیماری کبد، بیماری کلیوی، سابقه خانوادگی این بیماری

۵-کم خونی

کم خونی نوعی بیماری است که باعث می شود بدن شما کمتر از حد طبیعی گلبول قرمز تولید کند. علت آن معمولاً کمبود آهن است، زیرا آهن یک ماده معدنی ضروری برای تولید گلبول های قرمز خون است.

این وضعیت می تواند به تعدادی از مشکلات منجر شود، از جمله سرد شدن مزمن پا. این به این دلیل است که یک فرد کم خون مقدار گلبولهای قرمز و هموگلوبین را کاهش می دهد، که مسئول انتقال اکسیژن به بدن است.

چرا پاهایمان به ظاهر بی دلیل سرد می شوند؟!

برخی دیگر از دلایل احتمالی سرد شدن پا عبارتند از:

۶- اضطراب: هنگام اضطراب، بدن هورمون آدرنالین را آزاد می کند. آدرنالین علاوه بر اینکه بدن را به حالت جنگ یا پرواز سوق می دهد، باعث می شود خون از قسمتهای کم اهمیت بدن مانند دست و پا برای محافظت از اندامهای اصلی شما دور شود. این ممکن است باعث احساس سرما در دست ها و پاهای شما شود.

۷- کم کاری تیروئید: عملکرد کم تیروئید می تواند منجر به کاهش گردش خون، کاهش جریان خون در پا و احساس سرمادر پاها شود.

۸- بیماری Buerger: این وضعیت باعث می شود که عروق و رگهای ملتهب شده و با لخته شدن خون مسدود شوند. علت دقیق این بیماری ناشناخته است، با این حال تحقیقات نشان می دهد که استفاده از تنباکو ممکن است باعث تحریک پوشش رگ ها و رگ های شما شود و باعث تورم آنها شود. این بیماری معمولاً ابتدا روی دست و پا تأثیر می گذارد و این ممکن است منجر به سردی و بی حسی دست و پا شود.

منبع: شفقنا

نظر دهید

پاسخ دهید