معماری · دسامبر 25, 2023 0

مقاله طراحی دكوراسیون یك آپارتمان و یك المان خاص محیطی 💯

مقاله طراحی دكوراسیون یك آپارتمان و یك المان خاص محیطی

 

مقاله طراحی دكوراسیون یك آپارتمان و یك المان خاص محیطی در 24 صفحه ورد قابل ویرایش

 

مقاله طراحی دكوراسیون یك آپارتمان و یك المان خاص محیطی

مقاله طراحی دكوراسیون یك آپارتمان و یك المان خاص محیطی

دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل 23 کیلو بایت
تعداد صفحات 24
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقاله طراحی دكوراسیون یك آپارتمان و یك المان خاص محیطی در 24 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه:

زندگی شهرنشینی و قرارگیری صرف انسانها در روزمرگی های مدرن در شهرهای صنعتی. آدمی را به صورت یك ماشین زنده كه دارای حیات است درآورده، البته تمامی تلاشهای بشر قاعدتاً باید براساس رسیدن به زندگی راحت تر و سهل تر و جایگزین كردن هر چه بیشتر انرژی فكری انسان بجای انرژی ماهیچه ای باشد. با این وجود به فراموشی سپردن احساسات و فرهنگ، خستگی های زندگی شهری و عدم توجه به محیط زیست و … انسانها را در شهرهای بزرگ رفته رفته به این مسیر سوق می‎دهد كه راهی برای انتقال محیط كاری و زندگی خود به شهرهای كوچك كه كمتر در معرض اینگونه آلودگی ها هستند قرار دهد.

پایتخت كشور ما نیز به صورت یك ابرشهر با آلودگی های گوناگون اعم از محیطی و غیرمحیطی درآمده است و رفته رفته در بین مردم تهران گرایش به خروج از تهران و اسكان گزینی در سایر شهرهای كوچكتر و خوش آب و هواتر دیده می‎شود. یكی از این شهرهای نسبتاً نزدیك شهر رشت می باشد، كه ضمن داشتن آب و هوای خوب امكانات شهری مناسبی هم دارد. این شهر امكانات رفاهی قابل توجه، ترافیك كم، طبیعتی زیبا، نزدیكی به دریا و دارای جاده ها و راههای مسافرتی مناسبی دارد. البته آب و هوایی مرطوب دارد كه عادت كردن به آن خیلی كار دشواری نمی باشد. این پروژه در واقع روند اقدام یكی از ساكنان تهران كه تصمیم به نقل مكان به رشت را دارد می‎باشد و به دلیل اینكه محیط مناسب برای زندگی جزء اولین نیازهای انسان است به عنوان دكوراتور كارفرمای این پروژه از من دعوت به همكاری كرده‌اند.

این واحد مسكونی در یك مجتمع واقع شده كه به تازگی سفت كاری آن آغاز شده است و پیش بینی می‎شود كه تا پایان پاییز یا حداكثر پایان دی ماه پایان یابد.

فاز اجرای این پروژه بعد از پایان سفت كاری این مجتمع آغاز می‎شود و تا آن موقع ساخت ماكت و خرید برخی وسایل یا ساخت برخی المانها صورت می‎گیرد.

البته روند طراحی و ساخت یكی از المانها بطور كامل در این پروژه آورده شده است. امید به اینكه تلاش این جانب برای ارائه هرچه بهتر این پروژه نتیجه بخش بوده باشد.

و در پایان از پروردگارم، او را شكر می‌كنم و از او می خواهم مرا یاری كند تا به شایستگی سپاس همة آنچه را او به من بخشیده بجای آورم.

فهرست:
مقدمه

1- بخش طراحی محیطی

– اولین مذاكره با كارفرما

– تهیه پرسشنامه برای كارفرما

فاز تحقیق طراحی محیطی:

– تحقیقات محیطی

– تحقیقات فردی

– جمع بندی اطلاعات

– پردازش اطلاعات

فاز طراحی محیطی:

– طراحی مقدماتی

– غربال طرحها

– انتخاب طرح برتر

– تهیه نقشه برای ماكت

– ساخت ماكت

2- بخش طراحی المان

فاز تحقیق طراحی بر مبنای فیوچردیزاین:

بررسی پارامترهای تحقیقی

– پاسخ به چند سؤال

– پردازش اطلاعات

فاز طراحی المان:

– اسكچ های مقدماتی:

– غربال طرحها:

– انتخاب سه طرح برتر

– ارائه روشهای خلاقه:

– ساخت ماكت و تهیه 3D :

فاز اجرای المان:

– تهیه نقشه های اجرایی و تعیین متریال.

– جدول نازككاری

– توضیح روش ساخت

– تحویل به كارفرما

بخش طراحی محیطی:

مشاورین پروژه: مهندس مجید حاجی‌آبادی – سید امیر موسوی – مهدی كاظمی
فاز صفر (فاز تحقیق) 3/5/84 لغایت 30/5/84

اولین مذاكره با كارفرما: تاریخ 3/5/84

مكان: منزل كارفرما- خیابان گاندی

درخواست كارفرما: طراحی یك آپارتمان یك خوابه واقع در خیابان گلسار در شهر رشت به مساحت 50 متر مربع واقع در یك مجتمع كه چهار هفته از سفت كاری آن می گذرد.

– ساخت ماكت نشیمن و پذیرایی- آشپزخانه ورودی

– مورد استفاده آپارتمان: وجود یك پایگاه موقت برای زندگی در شهر رشت برای مدت 4 الی 5 سال و بعد از آن خرید یك منزل ویلایی بزرگتر در همان شهر و انتقال 90 درصد فضای زندگی از تهران به رشت.

– دلایل كارفرما برای این انتقال: ناراحتی تنفسی همسر كارفرما در تهران، محیط آرام رشت، حضور فرزند كارفرما (دختر) بعد از ازدواج در شهر رشت، هوای پاكیزه، نزدیكی به دریا، ترافیك كمتر، طبیعت زیبا، تورم قیمت مسكن در تهران و تمایل كارفرما به داشتن منزل بزرگتر در شهر رشت، نزدیكی به دوران بازنشستگی.

– مشخصات كارفرما:

وكیل پایه یك دادگستری- 53 سال سن- جثه متوسط- قد 178 سانتیمتر- موهای جوگندمی- نسبتاً خوش برخورد- خوش پوش- درآمد متوسط رو به بالا- فردی منضبط با افكار مثبت.

– مشخصات همسر كارفرما:

حدود 50 سال سن- خانه دار- قد 167 سانتیمتر- با جثه متوسط كمی چاق- در لباس پوشیدن سلیقة خاصی دارند- همین طور در خانه داری- ایشون هم فرد مثبتی به نظر می‌رسند به تازگی پدر خود را از دست داده اند و مادرشان هم قبلاً فوت كرده و رغبت چندانی به ماندن در تهران ندارند.

– تعداد فرزندان و مشخصات آنها:

دو دختر و یك پسر- یك دختر ازدواج كرده و بخاطر حرفة همسر خود در شهر رشت زندگی می كند و یك فرزند دختر دو ساله دارد. فرزند پسر دانشجو می باشد و در حال تحصیل در رشته كارشناسی كامپیوتر سال آخر در تهران است. فرزند دیگر دختر كوچك خانواده كه در حال تحصیل در كلاس اول راهنمایی می باشد.

فرزندان در منزل حضور نداشتند ولی به گفتة پدر و مادر خیلی راغب به این جابجایی می‌باشند.

– محیط فعلی زندگی این خانواده: یك آپارتمان حدوداً صد و چهل متری، سه خوابه. وسایل منزل اكثراً نو به نظر می رسند چون حدود بیست و نه سال از شروع این زندگی می گذرد بیشتر وسایل منزل عوض شده و هارمونی رنگی جالبی در منزل دیده می شود. البته ظاهراً برای خرید وسایل با دكوراتور مشورت شده است. فقط در قسمت نشیمن وسایل قدیمی هستند. كه تصمیم به تعویض آنها دارند و به دلیل جابجایی به رشت قصد خرید وسایل جدید را هم دارند به گونه ای كه هم مناسب برای این آپارتمان موقت باشد و هم بعداً در منزل ویلایی استفاده شود. این منزل یك محیط كلاسیك دارد.

– سوالهای مطرح شده از كارفرما:

1- محل كار شما كجاست؟ خیابان وصال شیرازی

2- كی بازنشست می شوید؟ حدود 7-8 سال دیگر.

3- برای رفتن به محل كار از چه وسیله ای استفاده می كنید؟ معمولا اتوبوس و كرایه نبردن ماشین به شهر توی ترافیك برام خیلی بهتره.

4- آیا به منزل برمی‌گردید،‌ باز هم كار می كنید؟ بله- یك ساعت پای كامپیوتر هستم و بقیه زمانم رو با خانواده ام می گذرانم.

5- شغلتون رو دوست دارید؟ وقتی مفید هستم بلكه ولی وقتی همه چیز اونطور كه باید پیش نمی ره خیلی نه ولی سعی خودم رو می كنم كه درست كار كنم.

6- فقط در تهران كار می كنید یا در سایر شهرها هم كار قبول می كنید؟ بله در سایر شهرها هم موكل دارم. مثل چند موكل در شهر كرج دارم یا به تازگی دو موكل در شهر رشت گرفتم كه من و خانواده ام رو بیشتر به فكر نقل مكان به رشت انداخت.

7- تفریحات شما چیه؟ ورزش- فیلم- بودن با بچه هام- سرچ تو اینترنت

8- تفریحات شما چیه (همسر كارفرما)؟ منهم ورزش می كنم- توی ساختمان استخر داریم. شنا می روم- یوگا- تردمیل- و دیدن فیلم رو هم خیلی دوست دارم گاهی اوقات هم تو اینترنت مقاله درمیارم و ترجمه می كنم.

9- چطور فیلمهایی رو نگاه می كنید؟ (همسر كارفرما) هر فیلم خوبی كه ارزش دیدن داشته باشه خصوصاً از زمانی كه دستگاه دی وی دی پلیر خریدیم.

10- شما زبانهای دیگری می دونید؟ (همسر كارفرما) بله- من فرانسه خوندم و مدتی حدود ده سال تدریس كردم ولی به دلیل مسئله تنفسی حدالمقدور از منزل خارج نمی‌شوم. حدود 11 سال است كه این مشكل رو دارم.

11- چطور مقاله هایی از توی اینترنت سرچ می كنید؟ راجع به هنر و روانشناسی و تاریخ. اینها سوژه های مورد علاقة منه.

12- برنامه شما برای انتقال از تهران به رشت دقیقاً چیه؟ (كارفرما)

فعلاً كه بخاطر كار خودم ماهی دوبار به رشت رفت و آمد دارم و بعد از اینكه این آپارتمان آماده بشه. من و خانومم تصمیم داریم بیشتر اونجا باشیم. درس پسرم در حال اتمامه، می تونه رشت ادامه بده. دخترم هم در رشت به دبیرستان بره. خودم هم سعی می كنم یك دفتر توی رشت اجاره كنم و رفته رفته كارم رو به طور كامل به اونجا منتقل كنم. بعد از گرفتن دفتر تصمیم دارم منزل تهران رو بفروشم و یك منزل ویلایی بخرم (در رشت). تا اون موقع باید بیشتر از این آپارتمان استفاده كنیم.

13- بعد از این چهار، پنج سال چه برنامه ای برای استفاده از این آپارتمان دارید؟ احتمالاً اجاره می دهم یا در اختیار پسرم قرار می دهم. به عنوان یك سوئیت دانشجویی یا شاید هم منزلی برای زندگی مشترك.

14- غیر از ناراحتی تنفسی خانوم، هیچ یك از اعضای خانواده مسئله جسمی دارند؟ خوشبختانه بچه ها كاملاً سالم هستند، ولی خودم و خانومم قدری از آرتروز رنج می‌بریم. البته با ورزش مسئله تقریبا حل شده است. ولی رعایت می كنیم.

15- یك لیست از وسایلی كه تصمیم به تعویض آنها دارید به من می دهد:

– تلویزیون

– مبل راحتی

– یخچال و فریزر

– گاز و تخت خواب دو نفره خودمان.

16- آیا همة این وسایل را بعداً به منزل ویلایی می برید؟ بله

17- ساعات روزانه خود را چگونه می گذرانید؟ (همسر كارفرما)

همسرم و بچه ها اكثراً تا حدود 4 بعد از ظهر نیستند،‌ البته همسرم كه 7 شب به بعد می آید من زمان زیادی رو در منزل دارم. كتاب می خونم، كارهای خونه رو انجام می دهم، ورزش می كنم، كمی از كارهای شوهرم مثل تایپ یا پرونده هایی كه فرصت خواندن آنها رو نداره می خونم و خلاصه می كنم براش و اطلاعات پرونده رو بهش می دهم. به بچه‌ها تو درسشون كمك می كنم. تا چندی پیش كه پدرم فوت كردن روزهایی كه هوا تمیز بودن بهشون سر می زدم. گاهی اوقات هم دوستانم رو در منزل دعوت می كنم، به خیاطی علاقه دارم. فیلم نگاه می كنم (كاری كه خیلی دوست دارم). گاهی اوقات موقع فیلم دیدن آشپزی هم می كنم.

18- آیا در تهران خواهر یا برادر دارید؟ (همسر كارفرما)

خیر، دو خواهرم در فرانسه هستند و ازدواج كردند. برادر هم ندارم.

19- بچه ها چه تفریحاتی دارند؟ پسرم بسكت دوست دارد و هفته ای دو روز باشگاه میره و دیگه كاملاً در كنار درسش وقتش پر میشه ولی اون هم خیلی اهل فیلمه. البته جوونها سلیقه های خاص تری در دیدن فیلم دارند. یه دخترم كه ازدواج كرده و بخاطر بچه رفت و آمد به تهران براش سخته و من هر چند وقت یكبار بهش سر می زنم اون تو رشت زندگی می كنه. دختر كوچكم هم تا ساعت 5/2 مدرسه هست. دو روز در هفته كلاس زبان می ره و بخاطر ورود به سن بلوغ روحیات خاصی داره. ما سعی می كنیم خیلی توی برنامه هاش دست نبریم بقیه وقتش رو با دوستاش در درسش می گذرونه ولی اون هم فیلم دیدن رو دوست داره.

20- چقدر میهمانی می دهید؟ چقدر با فامیل و دوستان رفت و آمد دارید؟

خیلی زیاد نیست حدود ماهی دو بار میهمان دارم و دوبار هم میهمانی می رویم. بیشتر میهمانان ما دوستان بچه ها هستند تا فامیل و دوستان خودمان.

اولین مذاكره حدود 2 ساعت طول می كشه. پلان آپارتمان موردنظر رو ازشون می‌گیریم. به گفته كارفرما این آپارتمان در یك مجتمع 28 واحدی در طبقه 5 قرار دارد و توسط كارفرما پیش خرید شده است و احتمالاً تا پایان پاییز سفت كاری آن تمام می شود. (تهیه پلان آپارتمان در تاریخ 6/5/84)
تحقیقات محیطی در رابطه با مورد طراحی: 10/5/84 لغایت 15/5/84

خصوصیات جغرافیایی شهر رشت:

شهری مرطوب با رطوبت حدود 90 درصد تابستانهای گرم و شرجی و زمستانهای نسبتاً سرد و مرطوب بیشتر باران می بارد تا برف. گاهی اوقات وسط زمستان باد گرم می گیرد و بعد از آن بارانهای طولانی و سیل آسا می آید.

یك شهر توریستی (به دلیل نزدیكی به دریا. این شهر یكی از شهرهای بزرگ و رو به توسعه ایران محسوب می شود و امكانات فرهنگی، آموزشی، پزشكی و درمانی و به طور كلی امكانات شهرنشینی خوبی دارد. به دلیل رطوبت و پاكی هوا، هوای رشت درصد اكسیژن بسیار بالاتری نسبت به تهران دارد. البته در قسمت مركزی شهر گاهی اوقات به دلیل ترافیك قدری هوا آلوده می شود. این شهر به دلیل نزدیكی به شهرك صنعتی رشت بازار كار خوبی از نظر صنعتی دارد. مردمان نسبتاً خونگرمی هم دارد.

خصوصیات خیابان گلسار:

یكی از خیابانهای اصلی شهر و نماد شهرنشینی شهر رشت- پاساژهای مدرن، كافی نت، بوتیك های لباس، تعداد زیادی رستوران و كافی شاپ، سوپرماركت های لوكس از خصوصیات امروزی بودن این خیابان است و البته امكان دسترسی آسان از این خیابان به دیگر نقاط.
جمع بندی اطلاعات بدست آمده: در تاریخ 31/5/84 لغایت 6/6/84

مورد طراحی: یك آپارتمان یك خوابه حدود 50 متر مربع

فلسفه وجودی: منزل كوچكی با تمام امكانات به عنوان یك پایگاه موقت برای 5 سال.

نیاز اولیه: همان فلسفه وجودی.

نیاز ثانویه: بعد از 5 سال به عنوان یك سوئیت دانشجویی قابل استفاده باشد.

معادله كالا: فیزیولوژیك- فرمیك- فنی- اقتصادی.

اهداف اولیه طراح: فراهم آوردن یك محیط ایده آل با همه امكانات رفاهی برای گروه هدف برای زمان موقت.

اهداف ثانویه طراح: طراحی محیطی كه المانهای ثابت آن در مقابل شرایط آب و هوایی شرح موردنظر مقاوم باشند (مثل كابینت و كانتر) و المان های متحرك آن قابل استفاده در منزل ویلایی بعد از 5 سال باشند.

گروه هدف: اعضای اصلی خانواده (پدر و مادر)- اعضای فرعی (دو فرزند مجرد و یك فرزند متأهل به همراه همسر و فرزندش).

شرایط سنی گروه هدف برای جدول آنتروپومتری:

فرزندان: 29-12 ساله

بزرگسالان: 70-50 ساله

خردسالان (نوه ها): 7-2 ساله

این مسئله باید در نظر گرفته شود كه تعداد رفت و آمدها و افزایش جمعیت كودكان و جوانان در سالهای آینده بیشتر از افراد مسن است. پس مورد طراحی باید برای افراد ثابت خانواده كه پدر و مادر هستند مناسب باشد (مورد فیزیولوژیك). و از نظری بصری و زیبایی شناختی محیط باید مطلوب نوجوانان و جوانان و كودكان طراحی شود (استیتك)

پاسخ سؤال اول:

اصلی‌ترین نیازی كه این المان برطرف می‌كند جدا كردن ورودی از محیط نشیمن و آشپزخانه است و دومین نیازی كه برآورده می‌كند مكانی برای نگهداری ظروف پذیرایی و دسترسی آسان به محیط آشپزخانه و نشیمن است.

ولی در آینده این المان باید با وسایل پذیرایی منزل كارفرما كه قصد تعویض آنرا ندارد سنخیت رنگ و فرم داشته باشد. و در ضمن از جنس مناسب در مقابل رطوبت ساخته شود. بنابراین به دلیل چوبی بودن وسایل كارفرما یكی از متریالی كه این المان را می‌سازد چوب است. (چوب گردویی)

پاسخ سؤال دوم: نیاز فعلی با قرار دادن این المان در مقابل درب ورودی آپارتمان (بگونه‌ای كه امكان تردد برای سه نفر براحتی فراهم باشد) مرتفع می‌شود، با استفاده از تضاد رنگی محیط ورودی از محیط نشیمن هم می‌توان این دو محیط را به راحتی تفكیك كرد.

پاسخ سؤال سوم: (گروه هدف) استفاده‌كنندگان از این المان در محیط فعلی دو دسته هستند یك دسته كسانی كه اعضای ثابت منزل هستند (همسر كارفرما، كارفرما- سه فرزند كارفرما و حتی نوه‌ها در آینده) استفاده كاربردی از المان می‌برند هم برای گذاشتن و برداشتن وسیله در داخل قفسه و هم پوشش دادن به محیط منزل و دومین دسته میهمانانی هستند كه به محیط رفت و آمد دارند و فقط استفاده بصری از زیبایی المان می‌كنند. پس استانداردهای دسترسی به داخل قفسه برای اعضای ثابت منزل و استانداردهای تردد در ورودی برای همه افراد باید رعایت شود.

✔️  بهترین کیفیت 💯 از 💯
✔️  پشتیبانی 24 ساعته
✔️  مناسب ترین قیمت

◀️  فروشگاه فایل سیدا

 

دانلود مقاله طراحی دكوراسیون یك آپارتمان و یك المان خاص محیطی