معارف اسلامی · دسامبر 25, 2023 0

مقاله در مورد نهج البلاغه 💯

مقاله در مورد نهج البلاغه

 

نهج البلاغه نیز که عصاره تفکرات امیرالمؤمنین علی (ع) است و بعد از قرآن در مرتبه ی دوم قرار می گیرد، از متانت و استواری ویشیوایی قرآن و رایحه ی سخنان پیامبر بهره ها برده است و در جای جای این کتاب ارزنده در خطبه ها، نامه ها و حکمت ها سخنان و بیاناتی را می بینیم که از کلام خدا نازلتر اما از کلام بشر بالاتر است سخنان حکمت آموزی که با هنر زیبای فصاحت

 

مقاله در مورد نهج البلاغه

مقاله در مورد نهج البلاغه

دسته بندی معارف اسلامی
فرمت فایل pdf
حجم فایل 2.887 مگا بایت
تعداد صفحات 70
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

با وجود آنکه نهج البلاغه دومین کتاب مسلمانان است اما در بین مسلمانان محجور ماند، و کمتر کسی از آن به عنوان کتابی که به همه ی جنبه های زندگی انسان اشاره دارد، توجه می کند. کتابی ادبی، عرفانی، اجتماعی و اخلاقی که برای همه ی اقشار جامعه می تواند مورد استفاده قرار گیرد. و انسان را از اغراض و امراض دنیوی دور کند، و با زیباترین شکل بیان او را به ملکوت اعلی برساند.

همانطور که قرآن کریم، باید در زندگی مسلمانان نمود عینی داشته باشد. نهج البلاغه نیز که از زبان قرآن ناطق بیان شده می تواند در زندگی سرمشق قرار گیرد.

به خاطر علاقه ای که به مطالعه نهج البلاغه داشتم با عنایت خداوند متعال و تأیید استادان محترم فرصت تفکر و تعمق در این کتاب بزرگ فراهم آمد و سعی شد که ابتدا با توضیحی مختصر موضوع تشبیه، تبیین شود و سپس جایگاه نهج البلاغه و نقش آن در جامعه اسلامی و در بین اهل سخن بیان شود و پس از آن جملاتی که تشبیه در آن بکار رفته از نهج البلاغه استاد علی اصغر فقیهی جمع آوری کرده و جملات را در موضوعات اجتماعی، عرفانی، اخلاقی و طبیعی تقسیم بندی نموده و در نهایت به تسلط حضرت نسبت به مسائل جامعه و بکار بردن فن بلاغت در کلامشان با توجه به نیاز جامعه اشاره کرده ام.

✔️  بهترین کیفیت 💯 از 💯
✔️  پشتیبانی 24 ساعته
✔️  مناسب ترین قیمت

◀️  فروشگاه فایل سیدا

 

دانلود مقاله در مورد نهج البلاغه