فنی و مهندسی · دسامبر 25, 2023 0

مقاله بررسی PLC و تفاوت آن با كامپیوتر 💯

مقاله بررسی PLC و تفاوت آن با كامپیوتر

 

مقاله بررسی PLC و تفاوت آن با كامپیوتر در 20 صفحه ورد قابل ویرایش

 

مقاله بررسی PLC و تفاوت آن با كامپیوتر

مقاله بررسی PLC و تفاوت آن با كامپیوتر

دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 20 کیلو بایت
تعداد صفحات 20
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقاله بررسی PLC و تفاوت آن با كامپیوتر در 20 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

مقدمه: 1

فصل اول. 2

انواع حافظه های خواندنی.. 2

حافظه های فقط خواندنی.. 2

حافظه‌های اغلب خواندنی (RMM) 2

فصل دوم. 4

انواع سیستم‌های كنترل. 4

سیستم‌های كنترل سخت‌افزاری.. 4

سیستم‌های كنترل نرم‌افزاری.. 5

فصل سوم. 6

ساختار PLC. 6

فصل چهارم. 9

تفاوت PLC با كامپیوتر 9

فصل پنجم.. 12

كاربردهای PLC در صنایع مختلف… 12

فصل ششم.. 14

سخت‌افزار PLC. 14

مدول منبع تغذیه (PS) 14

واحد پردازش مركزی (CPU) 15

حافظه (Memory) 16

ترمینال ورودی (Input Module) 16

ترمینال خروجی (Output Module) 17

مدول ارتباط پروسسوری (CP) 17

مدول رابط (IM) 17

فصل هفتم.. 18

نرم‌افزار PLC. 18

فصل هشتم.. 20

واحد برنامه‌نویسی (PG) 20

منابع : 22
مقدمه:

در اینجا بحثی را در مورد ساختار PLCو تفاوت آن با

كامپیوتر ذکر می کنیم.پس از آن به این موضوع می پردازیم که امروزه PLC در صنایع و پروسه های مختلف صنعتی چه کاربردهایی خواهد داشت.

پس از آن سخت افزار PLC را مورد مطالعه قرار می دهیم و در آنجا به شرح جزئیات این سخت افزارها در PLC می پردازیم.

فصل اول
انواع حافظه های خواندنی

حافظه های فقط خواندنی

حافظه‌های فقط خواندنی به دو گروه تقسیم می‌شوند:

1- (Read Only Memory) ROM

2- (Programmed Read Only Memory) PROM

در صورتی كه محتوای این نوع حافظه در موقع ساخت توسط سازنده برنامه‌ریزی شود به آن ROM گفته می‌شود. ولی اگر به گونه‌ای باشد كه توسط مصرف‌كننده و تنها برای یكبار قابل برنامه‌ریزی باشد به آن PROM می‌گویند.

حافظه‌های اغلب خواندنی (RMM)

این نوع حافظه نیز مانند ROM بوده از آن جهت نگهداری اطلاعات مختلف استفاده می‌شود. اگردر ثبت بیت‌های اطلاعاتی حافظه‌های PROM ROM كه فقط برای یكبار قابل برنامه‌ریزی هستند اشتباهی رخ دهد راهی جز دور انداختن حافظه وجود ندارد. اما این گروه از حافظه‌ها كه می‌توان محتویات آنها را پاك كرد این ضعف را برطرف می‌كند و می‌توان از آنها چندین بار استفاده نمود و برنامه‌های مختلف را در آنها ضبط و پس از اتمام كار آنها را پاك كرد. این نوع حافظه‌ها بر اساس نوع پاك‌شدن اطلاعات به دو گروه تقسیم‌بندی می‌شوند. (البته خاصیت پاك‌شدن آنها مربوط به تكنولوژی ساخت آنها است.)

1- (Erasable Programmed Read Only Memory) EPROM

2- (Electrically Erasable Programmed ROM) EEPROM
فصل دوم
انواع سیستم‌های كنترل

سیستم‌های كنترل را می‌توان بنا به روش كنترل آنها به دودسته تقسیم نمود:

1- سیستم‌های كنترل سخت‌افزاری

2- سیستم‌های كنترل نرم‌افزاری

سیستم‌های كنترل سخت‌افزاری

این سیستم‌ها شامل مداراتی هستند كه با استفاده از رله‌ها و عناصر الكترونیكی مانند دیودها و ترانزیستورها ساخته می‌شوند. برنامه كنترل در این سیستم‌ها نتیجه روابط بین عناصر مدار الكتریكی است و به راحتی قابل تغییر نمی‌باشد. به عبارت دیگر تغییر در برنامه كنترل به معنی تغییر در سخت‌افزار سیستم است البته در برخی از این كنترل كننده‌ها كه با استفاده از كلیدهای انتخاب‌كننده (Selectors) ، یا شبكه دیودی (Diode Matrix) ساخته می‌شوند، برنامه كنترل را می‌توان تا اندازه‌ای تغییر داد. اگرچه اعمال این تغییرات، محدود و در برخی موارد بسیار مشكل است.

سیستم‌های كنترل نرم‌افزاری

این كنترل كننده‌ها دارای حافظه‌ای هستند كه برنامه كنترل در آن ذخیره می‌شود. مهمترین مزیت این سیستم‌ها در آن است كه نحوه كنترل را با تغییر برنامه و بدون نیاز به تغییر در سخت‌افزار سیستم می‌توان عوض كرد، زیرا نحوه كنترل سیستم توسط سخت‌افزار سیستم تعیین نمی‌شود بلكه برنامه‌ای كه در حافظه ذخیره شده یعنی نرم‌افزار سیستم، نحوه كنترل را مشخص می‌كند لذا این سیستم‌ها بسیار قابل انعطاف بوده، كاربردهای فراوانی دارند. بسته به نوع حافظه این سیستم‌ها، شیوه تغییر در برنامه‌ها متفاوت است. اگرازحافظه RAM استفاده شود، بدون دخالت فیزیكی و تنها با اضافه یا كم‌نمودن چند سطر برنامه می‌توان برنامه جدید را به اجرا در آورد.

در صورتی كه از حافظه ROM استفاده شود به اجرا درآوردن برنامه جدید تنها با تعویض حافظه ROM امكان‌پذیر است.

فصل سوم
ساختار PLC

“ PLC “ از عبارت Programmable Logic Controller به معنای كنترل‌كننده منطقی قابل برنامه‌ریزی گرفته شده است. به عبارت دیگر PLC عبارت از یك كنترل‌كننده منطقی است كه می‌توان منطق كنترل را توسط برنامه برای آن تعریف نمود و در صورت نیاز، به راحتی آن را تغییر داد.

وظیفه PLC قبلاً بر عهده مدارهای فرمان رله‌ای بود كه استفاده از آنها در محیط‌های صنعتی جدید منسوخ گردیده است. اولین اشكالی كه در این مدارها ظاهر می‌شود آن است كه با افزایش تعداد رله ها حجم و وزن مدار فرمان بسیاربزرگ شده ، هم چنین موجب افزایش قیمت آن می گردد. برای رفع این اشكال، مدارهای فرمان الكترونیكی ساخته شدند ولی با وجود این، هنگامی كه تغییری در روند یا عملكرد ماشین صورت می‌گیرد مثلاً در یك دستگاه پرس، ابعاد وزن، سختی و زمان قرار‌گرفتن قطعه زیر بازوی پرس تغییر می‌كند، لازم است تغییرات بسیاری در سخت‌افزار سیستم كنترل داده شود، به عبارت دیگر اتصالات و عناصر مدار فرمان باید تغییر كند.

با استفاده از PLC تغییر در روند تولید یا عملكرد ماشین به آسانی صورت می‌پذیرد، زیرا دیگر لازم نیست سیم‌كشی‌ها (Wiring) و سخت‌افزار سیستم كنترل تغییر كند و تنها كافی است چند سطر برنامه نوشت و به PLC ارسال كرد تا كنترل مورد نظر تحقق یابد.

هركس كه با مدارهای فرمان الكتریكی رله‌ای كاركرده باشد به خوبی می‌داند كه پس از طراحی یك تابلوی فرمان، چنانچه نكته‌ای از قلم افتاده باشد، مشكلات مختلفی ظهور نموده، هزینه‌ها و اتلاف وقت بسیاری را به دنبال خواهد داشت. به علاوه گاهی افزایش و كاهش چندقطعه در تابلوی فرمان به دلایل مختلف مانند محدودیت فضا، عملاً غیرممكن و یا مستلزم انجام سیم‌كشی‌های مجدد و پرهزینه می‌باشد.

اكنون برای توجه بیشتر به تفاوت‌ها و مزایای PLC نسبت به مدارات فرمان رله‌ای، مزایای مهم PLC را نسبت به مدارات یادشده بر می‌شماریم.

1- استفاده از PLC موجب كاهش حجم تابلوی فرمان می‌گردد.

2- استفاده از PLC مخصوصاً در فرآیندهای عظیم موجب صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه، لوازم و قطعات می‌گردد.

3- PLCها استهلاك مكانیكی ندارند، بنابراین علاوه بر عمر بیشتر، نیازی به تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای نخواهند داشت.

4- PLCها انرژی كمتری مصرف می‌كنند.

5- PLCها بر خلاف مدارات كنتاكتوری، نویزهای الكتریكی و صوتی ایجاد نمی‌كنند.

6- استفاده از یك PLC منحصر به پروسه و فرآیند خاصی نیست و با تغییر برنامه می‌توان به آسانی از آن برای كنترل پروسه‌های دیگر استفاده نمود.

7- طراحی و اجرای مدارهای كنترل و فرمان با استفاده از PLCها بسیار سریع و آسان است.

8- برای عیب‌یابی مدارات فرمان الكترومكانیكی، الگوریتم و منطق خاصی را نمی‌توان پیشنهاد نمود. این امر بیشتر تجربی بوده، بستگی به سابقه آشنایی فرد تعمیركار با سیستم دارد. در صورتی كه عیب‌یابی در مدارات فرمان كنترل شده توسط PLC به آسانی و با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.

9- PLCها می‌توانند با استفاده از برنامه‌های مخصوص، وجود نقص و اشكال در پروسه تحت كنترل را به سرعت تعیین و اعلام نمایند.

حافظه (Memory)

حافظه محلی است كه اطلاعات و برنامه كنترل در آن ذخیره می‌شوند. علاوه بر این، سیستم عامل كه عهده‌دار مدیریت كلی بر PLC است در حافظه قرار دارد. تمایز در عملكرد PLCها، عمدتاً به دلیل برنامه سیستم عامل و طراحی خاص CPU آنهاست. در حالت كلی در PLCها دو نوع حافظه وجود دارد:

1- حافظه موقت (RAM) كه محل نگهداری فلگ‌ها، تایمرها، شمارنده ها و برنامه‌های كاربر است.

2- حافظه دائم (EPROM EEPROM) كه جهت نگهداری و ذخیره همیشگی برنامه كاربر استفاده می‌گردد.

ترمینال ورودی (Input Module)

این واحد محل دریافت اطلاعات از فرآیند یا پروسه تحت كنترل می‌باشد. تعداد ورودی‌ها در PLCهای مختلف، متفاوت است. ورودی‌هایی كه در سیستم‌های PLC مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت كلی به صورت زیر می‌باشند:

الف) ورودی‌های دیجیتال (Digital Input)

ب) ورودی‌های آنالوگ (Analog Input)

ترمینال خروجی (Output Module)

این واحد، محل صدور و فرمانهای PLC به پروسه تحت كنترل می‌باشد. تعداد این خروجی‌ها در PLCهای مختلف متفاوت است. خروجی‌های استفاده شده در PLCها به دو صورت زیر وجود دارند:

الف) خروجی‌های دیجیتال (Digital Output)

ب) خروجی‌های آنالوگ (Analog Output)

مدول ارتباط پروسسوری (CP)

این مدول، ارتباط بین CPU مركزی را با CPUهای جانبی برقرار می‌سازد.

مدول رابط (IM)

در صورت نیاز به اضافه نمودن واحدهای دیگر ورودی و خروجی به PLC یا جهت اتصال پانل اپراتوری و پروگرامر به PLC از این مدول ارتباطی استفاده می‌شود. در صورتی كه چندین PLC به صورت شبكه به یكدیگر متصل شوند از واحد IM جهت ارتباط آنها استفاده می‌گردد.

✔️  بهترین کیفیت 💯 از 💯
✔️  پشتیبانی 24 ساعته
✔️  مناسب ترین قیمت

◀️  فروشگاه فایل سیدا

 

دانلود مقاله بررسی PLC و تفاوت آن با كامپیوتر