کشاورزی و زراعت · دسامبر 25, 2023 0

مقاله بررسی مهارت كنترل آفت برای باغبانان خانگی یا متخصصان زمین داری گیاه داروش 💯

مقاله بررسی مهارت كنترل آفت برای باغبانان خانگی یا متخصصان زمین داری گیاه داروش

 

مقاله بررسی مهارت كنترل آفت برای باغبانان خانگی یا متخصصان زمین داری گیاه داروش در 13 صفحه ورد قابل ویرایش

 

مقاله بررسی مهارت كنترل آفت برای باغبانان خانگی یا متخصصان زمین داری گیاه داروش

مقاله بررسی مهارت كنترل آفت برای باغبانان خانگی یا متخصصان زمین داری گیاه داروش

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل doc
حجم فایل 12 کیلو بایت
تعداد صفحات 13
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقاله بررسی مهارت كنترل آفت برای باغبانان خانگی یا متخصصان زمین داری گیاه داروش در 13 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان …………………………………………………………………… صفحه

داروش…………………………………………………………………………………………………… 1

تشخیص………………………………………………………………………………………………….. 1

چرخه زندگی و زیست شناسی …………………………………………………………………. 1

آسیب …………………………………………………………………………………………………….. 3

كنترل……………………………………………………………………………………………………… 3

كنترل مكانیكی ………………………………………………………………………………………… 4

كنترل شیمیایی ………………………………………………………………………………………… 5

گونه مقاوم …………………………………………………………………………………………….. 5

مهارت كنترل آفت در اجتماع……………………………………………………………………… 6

داروش ………………………………………………………………………………………………….. 6

گونه های مقاوم ……………………………………………………………………………………… 8

هشدار در به كار بردن مواد شیمیایی ……………………………………………………….. 9

خسارت …………………………………………………………………………………………………. 10

تدبیرات ………………………………………………………………………………………………….. 11

منابع………………………………………………………………………………………………………. 12

داروش
مهارت كنترل آفت برای باغبانان خانگی یا متخصصان زمین داری

داروش برگ پهن یك‌نوع گیاه همیشه سبز درخت خشكان است كه در تعدادی از زمینهای كالیفرنیا رشد می‌كند. میزبان داروش برگ پهن عبارتند از توسكا، اهر (زبان گنجشك)، برچ، شمشاد، درخت پنبه، اقاقیا، افرا، گردو (جوز).. گونة دیگری از داروش برگ پهن در كالیفرنیا یافت می‌شود كه فقط به درخت بلوط و Viscum album سرایت می كند و درختان توسكا وسیب، اقاقیا، پنبه و افرا در شهرستان سونوما(سونامی) را مورد حمله قرار می‌دهد. كاجها كمتر در معرض این آفت قرار می‌گیرند اما صنوبر در جنوب مناطق كوهستانی ناودا- سریا آلوده می‌شود. داروش كوتاه قد (كوچك) صنوبر، سرو و كاجها را در جنگلها آلوده می‌كند و می‌تواند برای زمینهای كوهپایه‌ای ناوادا- سریا مشكل ایجاد كند.
تشخیص

داروش برگدار دارای ساقه‌هایی با برگهای نازك است كه تقریباً بیضی شكل است. گیاهان اغلب دایره شكل هستند كه 2 فوت یا بیشتر ضخامت دارند. از اكتبر تا دسامبر دانه‌های كوچك، چسبنده و نسبتاً سفید رشد می‌كنند. انبوهی از داروشهای همیشه سبز در زمستان بر روی درختان كه برگهایشان در حال ریزش است مشاهده می‌شود.
چرخة زندگی و زیست شناسی

گیاهان داروش اغلب ماده( دانه تولید می‌كنند) یا نر( گرده تولید می‌كنند) هستند. دانه‌های گیاه ماده چسبنده، كوچك و نسبتاً سفید است و برای پرندگانی مانند Cedar woxwing، سینه سرخ جالب به نظر می‌رسد. پرندگان این دانه‌ها را می‌خورند و مغز یا گوشت دانه را هضم كرده و قسمتهای سفت آنرا دفع می‌كنند و پای درختانی می‌ریزند كه بر روی آن زندگی می‌كنند. در بیشتر موارد آلودگی اولیه در درختان پیرتر و بزرگتر اتفاق می‌افتد چرا كه پرندگان ترجیح می‌دهند بر روی درختان بلندتر ساكن شوند. زیاد شدن داروش اغلب با آلودگی درختان همراه است چرا كه پرندگان از این دانه‌ها لذت می‌برند و وقت زیادی صرف خوردن آنها می‌كنند. بعلاوه دانه‌ها ممكن است ازگیاهان داروش به قسمت فوقانی درخت بیفتد و باعث آلوده شدن شاخه‌های پایین تر شود. سرعتی كه داروش پراكنده می‌شود با میزان پیوستگی و سختی عفونت رابطه مستقیم دارد و درختان جوان( نورس) نیز اگر در كنار درختان پیری كه دچار این آفت هستند رشد كنند می‌توانند خیلی زود آلوده شوند، بعد از اینكه دانه داروش ایجاد می‌شود، در طول پوسته و آب درختان (بافتهای هدایت‌گر) رشد می‌كنند، كه این ساختارهای ریشه‌ای مكنده نامیده می‌شوند. مكنده بتدریج در میان شاخه مانند رشد كردن داروش گسترش می‌یابد. در آغاز گیاه درخت خشكان به آرامی رشد می‌كند، و ممكن است سالها قبل از اینكه گیاه شكوفه بزند و دانه تولید كند این عمل شروع شده باشد. داروش برگ پهن ریشه‌های آبداری دارد كه بنا و پایه‌اش چوبی است. گیاهان داروش بالغ و پیر ممكن است در ضخامت خود پاهای متعدد داشته باشند، و در گونه‌های میزبان، ناحیه‌ای متورم بزرگی در شاخه‌های آلوده شده در جایی كه داروش نفوذ می‌كند، گسترش می‌یابد. اگر قسمت قابل دید از بین رود، گیاهان جدید ازبخش مكنده این گیاه انگلی جوانه می‌زند.

داروشهای كوتاه قد از داروشهای برگ پهن كوچك‌تر هستند، البته با ریشه‌های بالغ كوتاهتر از 6 تا 8 اینچ. ریشه‌های داروش كوتاه قد، غیرچوبی، قطعه قطعه و برگهایش فلس مانند است، دانه‌های داروش برگ پهن توسط پرندگان منتشر می‌شود، در صورتیكه دانة داروش كوتاه‌قد اغلب توسط میوه‌ها 30 تا 40 فوت به صورت افقی به بالای درخت پراكنده می‌شوند.
آسیب

داروش برگ پهن هم آب و هم مواد مغذی معدنی را از درخت‌های میزبان جذب می‌كند. درختان سالم می‌توانند تعداد كمی شاهد آلوده داروش را تحمل كند، اما شاخه‌های تكی ضعیفند و گاهی از بین می‌روند. درختانی كه به شدت آلوده هستند ممكن است كه توان، رشد خود را از دست دهند و حتی بمیرند، مخصوصاً اگر با مشكلات دیگر نظیر خشكسالی و بیماری نیز تحت فشار باشند.
كنترل

در مناطق توسعه یافته و یا در نواحی كه خیلی پیش تأسیس شده است و درختان جابجا می‌شوند، روش ایده آل كنترل آفت یا جلوگیری از رشد داروش كاشتن درختانی است كه در برابر داروش پایدار و مقاومند. از كاشتن درختانی نظیر درخت زبان گنجشك كه در برابر آلودگی داروش كاملاً ضعیف عمل می‌كنند دوری كنید. هنگامی كه درختان تازه كاشته می‌شوند، كنترل داروش در اطراف درختان آلوده خطر مبتلا شدن درختان جدید را كاهش می‌دهد. برای درمان درختان این مسئله بسیار مهم است كه قبل از تولید دانه یا پراكنده شدن آن توسط داروش، این گیاه در از بین بردن داروش می‌باشد. تعدیل كننده‌های رشد درجة حرارت را برای اداره‌كردن آماده می‌سازد اما باید مكرراً استفاده شود. گاهی درختان آلوده باید از بین بروند و باید با گونه‌هایی كه كمتر حساس هستند. جابجا شوند تا بتوانند از درختان اطراف خود محافظت كنند.
گونه‌های مقاوم

بعضی از گونه درختان در مقابل حمله داروش ها مقاوم هستند.

درخت سدر گلدار، پستة چینی، مورد سبز، آكالیپتوس، درخت چهل سكه (درخت معبد)، درخت باران طلایی، درخت انبر سائل امریكایی، انجیر مصری (درخت آزاد) و درختان تیرة مخروطیان مانند درخت چوب قرمز (درخت غول یا ماموت) و درخت سدر از جملة گیاهانی هستند كه به ندرت مورد حملة داروش ها قرار می‌گیرند و بایستی این درختان و سایر گونه‌های مقاوم در هنگام كاشت (درختان) در مناطق آفات زده مورد توجه قرار بگیرند.

یك برنامة موثر در كنترل داروش‌ها در یك جامعه نیازمند مجموعه‌ای از روش ها و همكاری بین پرورش دهندگان، زمین‌داران و مراكز عمومی‌ می‌باشد.

صاحبان املاك می‌توانند تا حد زیادی حملات داروش‌ها را در میان خود كاهش دهند اما بدون همكاری جامعه این حملات دوباره باز خواهند گشت.

فضاهای سبز عمومی مانند پارك‌ها و حاشیه رودخانه‌ها كه در مجاورت مناطق شهری قرار دارند می‌توانند منابع همیشگی دانه‌ها و در نتیجه حملات داروش‌ها باشند.

به همین دلیل كاشت گونه‌هایی از گیاهان كه مستعد در پذیرش این حملات نیستند بایستی بخشی از برنامة هر شهر و پارك باشد.

شاید موثر‌ترین و بهترین راه كنترل میزان این حملات از بین بردن بنیادین درختان آفت زده و جایگزین كردن آنها با گونه‌هائیست كه مستعد پذیرش این حملات نیستند. از لحاظ اقتصادی نیز از بین بردن این گیاهان می‌توانند روشی عملی برای مركز عمومی وزمین داران باشد به علاوه این گیاهان قطع شده می‌توانند به عنوان منابع سوختی مورد استفاده قرار بگیرند.

درراستای مشارك مردم در ریشه‌كن‌كردن داروش‌ها در بعضی از شهرها وسایل مخصوص ریشه‌كنی آنان به مردم قرض داده می‌شود و گاهی همسایگان در یك شهر با مشاركت هم و با استخدام یك سرویس درختان اقدام به نابودی این آفات می‌كنند.

✔️  بهترین کیفیت 💯 از 💯
✔️  پشتیبانی 24 ساعته
✔️  مناسب ترین قیمت

◀️  فروشگاه فایل سیدا

 

دانلود مقاله بررسی مهارت كنترل آفت برای باغبانان خانگی یا متخصصان زمین داری گیاه داروش