مقاله بررسی خشونت علیه زنان در ایران 💯

مقاله بررسی خشونت علیه زنان در ایران

 

مقاله بررسی خشونت علیه زنان در ایران در 43 صفحه ورد قابل ویرایش

 

مقاله بررسی خشونت علیه زنان در ایران

مقاله بررسی خشونت علیه زنان در ایران

دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1.171 مگا بایت
تعداد صفحات 43
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقاله بررسی خشونت علیه زنان در ایران در 43 صفحه ورد قابل ویرایش

اعمال خشونت علیه زنان و بدرفتاری با آن‌ها از رایج‌ترین جرایم اجتماع بوده، كه مردسالاری را در جهان امروز و تقریباً در تمام ملیتها و گروههای اجتماعی متذكر می‌شود. در این بین خشونت و اهانت روانی ـ بیرونی بیشتر از خشونت خانگی ـ فیزیكی بر روحیه زنان و دختران تاثیر می‌گذارد، كه گاهی اوقات باعث اقدام به خودكشی و یا انزوا طلبی و دوری از ورود به اجتماع در میان زنان مجرد، و انتقام از همسر و خستگی از زندگی زناشویی، در زنان متأهل می‌شود. گزارش‌ها در طی آبان ماه و آذر ماه سال 83 حاكی از این است كه درصد بالایی دچار انزواطلبی، افسردگی شده و حدوداً 7/91 درصد دچار خستگی از زندگی و 4/78 درصد انتقام گیری از همسر را تجربه كرده‌اند.

با توجه به عواملی از جمله، ساختار سنتی ازدواج در سن معینی در جامعه ما، ماندن زن در خانه شوهر به

هر قیمت و یا هر مشقتی، تمام مشكلات ناشی از یك ازدواج بد و تنها تاكید بر داشتن یك سرپرست كه حداقل بتواند مشكلات اقتصادی را برطرف كند، می‌توان نتیجه گرفت كه «بی همسری» برای زنان مجرد (مطلقه، بیوه) و دختران هرگز ازدواج نكرده مترادف با «مشكل» است. در حالی كه در این انگاره انسانیت و حقوق فردی زنان به عنوان یك انسان دارای‌ آزادی نادیده گرفته شده است. آخرین تحقیقات در خصوص مشكلات زنان و دختران مجرد نیز گویای این است كه این دسته از بانوان از عدم «امنیت خاطر» كافی در زندگی محل كار و تحصیل رنج می‌برند. رفتار نابهنجار برخی مردان نسبت به دختران و زنانی كه سن آنها از بیست و چندسالگی گذشته و مجرد مانده‌اند باعث آزار روحی و روانی و سلب اعتماد و امنیت روانی آنها و خانواده‌هایشان می‌گردد. از جمله این رفتارها می‌توان به تحقیرها، متلك‌ها و رفتارها دور از اخلاق این مردان اشاره كرد.

براساس یافته‌های گوناگون در مورد زنان مجرد، می‌توان دریافت كه زنان بدون همسری كه دارای درآمد شخصی بوده‌اند، بیش از زنان بدون همسر فاقد درآمد شخصی، تمایل به ازدواج مجدد دارند. نزدیك به نیمی از زنان مطلقه، دارای درآمد شخصی هستند، در حالی كه این موضوع تنها در مورد 4/27 درصد زنان بیوه صدق می‌كند بنابراین می‌توان ادعا كرد زنان شاغل و دارای استقلال مادی، آمادگی بیشتری برای رهایی از زندگی مشقّت بار و غیر قابل تحمل با مردان خشن وبدرفتار را دارند. همچنین زنانی كه مستمری دریافت نمی‌كنند كمتر از زنانی كه مستمری دریافت می‌كنند، درآمد شخصی دارند. با توجه به اینكه بهره‌مندی از امكانات تفریحی و اوقات فراغت یكی از مسائل مهم در آرامش زندگی و بهداشت روانی فرد محسوب می‌شود، زنانی كه دارای درآمد شخصی هستند بیشتر از زنانی كه دارای درآمد شخصی نیستند از برنامه‌های ورزشی و تفریحی استفاده می‌كنند و این امر تا حدی سبب آرامش روانی آنها می‌شود كه خود نشان دهنده نقش مؤثر درآمد شخصی برای زنان است.

استفان کاولی

در جامعه ما خانواده‌ها بر اساس تعصبات و با ملاحظه شرایط نابهنجار برخوردهای اجتماعی با زنان و دختران مجرد، محدودیتهای بیشتری برای زنان جوان مطلقه قائل می‌شوند. بر همین اساس زنان بدون همسر شاغل بیشتر از زنان بدون همسر غیر شاغل از مزاحمتهای خانوادگی شكایت دارند كه علت شاید آن باشد كه زنان غیرشاغل به دلیل اجبار در پذیرش هنجارها و قید و بندهای خانوادگی كمتر از زنان شاغل و مستقل از مداخلات خانوادگی به عنوان مزاحمت یاد می‌كنند در جامعه ما، زنان مطلقه بیش از زنان بیوه از پیامدهای منفی زندگی بدون همسر احساس نارضایتی می‌كنند كه علت می‌تواند نگرش منفی جامعه، خانواده، اطرفیان به زنان مطلقه باشد و یا اینكه زنان بیوه از هم حسی و مقبولیت بیشتری در میان مردم و جامعه برخودارند پس تا زمانی كه با نگرش‌ها، باورهای سنتی مبارزه نشده، زنان یا باید با زندگی نابهنجار با مردان خشن و بدفتار بسازند و یا باید پس از جدایی، زندگی سخت و مشقت باری را چه از نظر اقتصادی و چه از لحاظ برخوردهای نامناسبت مردان در جامعه تحمل كنند. به نظر می رسد در جامعه كنونی مشكل زنان اعم از دختران هرگز ازدواج نكرده، زنان مطلقه و بیوه مسأله «فقر همسر» ‌باشد، فردی به عنوان شوهر كه زیر سایه نام او موجودیت اجتماعی داشته باشند؛ و این درست در تناقض‌ با آزادی‌های فردی برای هر انسان خصوصاً زنان می‌باشد. متناقض با اصل مختار بودن و دارای حق انتخاب بودن زنان است. در پایان باید توجه داشت كه همه زنان بیوه و مطلقه، خوشبخت و یا بدبخت مطلق نیستند بلكه نكته مهم توجه به حیثیت، حرمت و شأن و منزلت انسانی زنان در همه‌ی جوامع است چه بسا هستند دخترانی كه به دلایلی از جمله، فقدان تحصیلات كافی، كار،‌درآمد، نداشتن امكان معاشرت و آشنایی برای ازدواج، نداشتن خانواده آبرومند و صاحب مكنت و اعتبار، نداشتن جمال و اندام متناسب و یا دختران دارای معلولیتهای جسمی، ذهنی و روانی نمی‌توانند همسر دلخواه و مناسبی برای خود انتخاب كنند و یا مورد انتخاب قرار می‌گیرند و مشكلات و مسائل خاص خود را دارند كه شناخت ابعاد آن حائز اهمیت می‌باشد.

منابع:

ـ مجله فرهنگ و پژوهش، دكتر صمدی راد، شماره

ـ ماهنامه «همراه» خشونت علیه زنان، شماره 19، 1383

ـ مجله فرهنگ و پژوهش ، آسیب‌های اجتماعی زنان و خشونت علیه آن‌ها، شماره 178

گوستاولوبون

(EIQ) Ematiamal inteligence quatiemts
دكتر پرویز شریفی درآمدی

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی

تنظیم: علی تیموری، دانشجوی كارشناسی مشاوره

یكی از مباحثی كه در سال های اخیر به ویژه از سال 1990 مطرح شده است هوش هیجانی است كه این بحث توسط صاحب نظرانی نظیر سالوی، گلدمن ارائه شد .

هوش هیجانی به معنی توجه به احساسات و ابزاری جهت استفاده دررابطه ای سالمتر و راحتر آنطور كه معنویت انسان اقتضا می كند مطرح می شود .

هوش هیجانی از سه زاویه مورد بررسی قرار می گیرد 1- عملی 2- ارزشی 3- خلاقانه

بعد عملی هوش هیجانی بیشتر مورد بررسی قرار
می گیرد كه بیشتر در مورد ارتباط است .

تاریخچه هوش هیجانی :

حدود 2000 سال پیش افلاطون در كتاب جمهوریت مطلبی را مطرح می كند كه زیر بنای تمام یادگیری ها ، احساسات و هیجانها است از آن زمان به بعد در مقابل این نظریه افلاطون سه جناح بوجود می آید.

جناح اول در مقابل افلاطون می ایستند وتوجهی به احساسات و هیجانها ندارند و تابع عقل هستند و عقیده دارند كه هر چه عقل گفت باید آن را انجام داد كه این گروه عقلیون هستند.

هوش هیجانی

جناح دوم كه در برابر عقلیون موضع گیری دارند و توجه آنها به احساسات و عواطف است.

جناح سوم كه به عناصر عقلی و احساسی با همدیگر توجه داشتند .

در سال 1920 ثرندایك هوش را به سه دسته تقسیم می كند :

1- فنی یا مكانیكی

2- اجتماعی

3- انتزاعی

و هوش اجتماعی را وسیله ای برای روابط اجتماعی مطرح می كند.

در سال 1950 مزلو در طرح سلسله نیاز های انسان به هیجانات و عواطف اشاره میكند كه انها را نه تنها باعث پیشرفت بلكه باعث شكوفایی انسان می‌داند.

در سال 1990 سالوی مقالاتی در مورد احساسات و عواطف انسان می‌نویسد كه صاحبنظران بعدی عقاید سالوی را به عنوان هوش هیجانی یاد می‌كنند .

در سال 1995 گلدمن بر اساس یافته های خود و اندیشمندان قبلی تعریفی از هوش هیجانی ارائه می كند .

پاره تو

هوش هیجانی عبارت است مجموعه ای از توانائیهای درك ، شناخت و توصیف احساسات خود و دیگران به منظور ارائه واكنش مناسب به موقعیت ها و محیط های مختلف به عبارت دیگر در روابط بین فردی از این توانایی استفاده كنیم كه به احساسات و عواطف طرف مقابل در لحظه مناسب واكنش درست نشان دهیم یعنی این توانایی را داشته باشیم كه صرف نظر از نژاد و مذهب و لهجه طرف مقابل بتوانیم احساسات، عواطف، هیجانات و رفتار او را چه در رفتارهای كلامی و چه در رفتار های غیر كلامی اش درك كنیم و در لحظه و ثانیه ارتباط سالم و انسانی با او برقرار كنیم و كرامت و شأن انسانی او را پایمال نكنیم پس اهمیت هوش هیجانی استفاده از توانایی برای درك احساسات خود و طرف مقابل برای ارائه واكنش مناسب در لحظه ودر زمان است برای برقراری یك ارتباط سالم و بی نقص به طوری كه بتوانیم احساسات و عواطف طرف مقابل را درك كنیم و متناسب با آن و اكنش نشان دهیم باید از ساده ترین كلید هوش هیجانی یعنی گوش دادن استفاده كنیم كه بهتر ین نوع گوش دادن، گوش دادن فعال است چند ین نوع گو ش دادن وجو د دارد كه آفت شنوایی است و با آن نمی توان ارتباط مناسب با طرف مقابل برقرار كرد برای مثال گوش كردن به منظو رحكم كردن یا قضاوت كردن یعنی به حر فهای كسی گوش بدهیم تابعد در مورد او قضاوت كنیم وحكمی را علیه او یا حتی به نفع او صادر كنیم این طرز گوش دادن رابطه رادر نقطه كور قرار می‌دهد. هوش هیجانی این نوع گوش كردن را رد می كند .

ـ گوش دادن توام با نصیحت كردن: یعنی به حر ف های طرف گوش كنیم تا او را نصیحت كنیم.

ـ گوش دادن توام با تداعی معانی: یعنی درحالی كه طرف مقابل برای ما صحبت میكند ناگهان یاد موضوعی كه قبلا برایمان اتفا ق افتاده بیفتیم. نوع دیگری از گوش دادن كه افت شنوایی تلقی می‌شود وقتی است كه فرد در حالی كه حرف می‌زند به انجام كاری مشغول باشیم كه باعث می‌شود ارتباط در نطقة‌كوری قرار بگیرد. نوع دیگر گوش دادن، گوش دادن همدردانه است. این نوع گوش دادن هم مفید نیست. چون برای فرد این طرز فكر تلقی می‌شود كه او به خاطر اینكه دردی مثل درد من دارد به حرفهای من گوش می‌دهد.

لذا یكی از بهترین نوع گوش‌ دادن‌ها كه بر اساس ارزش‌های هوش هیجانی مثبت تلقی می‌شود گوش دادن همدلانه است كه در این نوع گوش دادن كه بر اساس ارزش‌های هوش هیجانی مثبت تلقی می‌شود گوش دادن همدلانه است. كه در این نوع گوش دادن شخص فقط به خاطر شأن و منزلت انسانی اش به حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهد یعنی هیچ سودی برای دو طرف ندارد ولی با تمامی وجود به حرف‌های او گوش می‌دهد. نكته مهم در گوش دادن همدلانه به عنوان یكی از ارزش‌های برجستة هوش هیجانی این است كه همدلی به معنای تایید طرف مقابل نیست.

كسی كه از هوش هیجانی بالایی برخودار است به اتكای این توان مندی می‌تواند ارتباط‌های سنجیده داشته باشد. هوش هیجانی در ارتباط به وجود می‌آید و به رشد ارتباط صحیح كمك می‌كند، هوش هیجانی در قضاوت به وجود می‌آید و به رشد قضاوت صحیح كمك می‌كند. هوش هیجانی در ارتباط خلق می‌شود و به پردازش اطلاعات صحیح و درست منجر می‌شود.

گوته

قدم بعدی برای داشتن یك ارتباط سالم كه شان و منزلت فرد را حفظ كند این است كه بر احساسات و هیجانات كه به قلیان درمی‌آید كنترل داشته باشیم و طرف مقابل را درك كنیم، مراحلی وجود دارد كه بر احساسات و عواطف خویش كنترل كنیم و بتوانیم از هیجانات خود به طرز درستی استفاده كنیم، چون غرض از هوش هیجانی استفاده صحیح و درست از هیجانات است،‌استفادة صحیح از هیجانات دو بعد را شامل می‌شود: 1ـ تسلط بر هیجانات منفی كه در ما به وجود می‌آید 2ـ استفادة معقول و متعادل از هیجانات مثبت است.

گلدمن مدلی را در جهت مهار هیجانات در خود و دادن واكنش صحیح به خود و دیگران ارائه كرده است كه عبارتند از:

1ـ پایش (self-regard): به معنی پائیدن و مواظبت كردن احساسات و هیجانها است، یعنی مواظب باشیم كه هیجانات بر ما تسلط پیدا نكنند.

2ـ درگیری احساسات؛ یعنی روی احساساتی كه در مقابل محرك‌های مختلف به ما دست می‌دهد، اسم بگذارید برای مثال: حسادت، تعصب، خوشحالی، كینه

3ـ كناره گذاری: یعنی یادبگیریم كه احساسی را كه به ما دست داده آن را كنار بگذاریم برای مثال نسبت به كسی احساس نفرت یا حسادت داریم، باید سعی كنیم كه این احساس را كنار بگذاریم.

4ـ از كی و چه وقت؛ یعنی اینكه اولین دفعه‌ای كه این احساس‌ها به ما دست داده چه زمانی بوده است.

نام كتاب : ایجاد رابطه با خود و دیگران

مولف : ویرجینیا ستیر

مترجم : مریم مرتاض

ناشر : روشنگران

تاریخ انتشار : 1375

قیمت : 800 تومان

همانطور كه از نام این كتاب پیداست مطالب كتاب درباره نحوه برقراری رابطه با خود و دیگران می باشد در ابتدا تاكید فراوانی به برقراری ارتباط سالم و درست با خود و سپس به برقراری ارتباط سالم با دیگران شده است كه برای نیل به این ارتباط به موارد گوناگونی اشاره می شود.

درادامه بخشی از كتاب آورده شده است .

بخشی از كتاب:

کارن هورنای

ایجاد رابطه مسابقه نیست كه در آن پیروز شوی و تمام عمر با خوشحالی زندگی كنی وسیله ای است كه با آن میتوانی یك رابطه صادقانه و صمیمی برقرار كنی ایجاد رابطه دستاویزی است كه عزت نفس تو را رشد می دهد و ارتباط های تو را با خود و دیگران تقویت می كند رسیدن به افق رشد حاصل یك عمر پژوهش وتلاش است شناخت خود و ایجاد رابطه با دیگران كلید این پژوهش است هر چه بهتر و كامل تربا خود و

دیگران ارتباط برقرار كنیم احساس با ارزش بودن دوست داشتن و سلامتی ما را زود تر در حل مشكلاتمان پیروز می گرداند .

شعر «اهداف من » بیانی است از این كه چطور
می شود آن چه را كه گفته ام به كار گرفت:
می خواهم

بدون اسارت دوستت بدارم

با‌آزادی در كنارت باشم

بدون اصرار تو را بخواهم

همجنس گرایی

انحراف یا بیماری

فاطمه اسدی دانشجوی كارشناسی مشاوره

یكی از معضلات جوامع امروزی همجنس گرایی است این پدیده از یكی از غرائز طبیعی و مهم نشات می گیرد اما بنا به دلایل مختلف كه مطرح خواهد شد منحرف می شود. در كتابهای مختلف تعاریف متنوعی از آن شده است اما به طور كلی میتوان گفت هم جنس طلب یا هموسكسوئل كسی است كه غریزه جنسی او فقط با تماس با هم جنس خود ارضا می شود به هر میزان كه سن بالاتر رود و كودك به

نوجوانی و بلوغ نزدیكتر شود دامنه آن شدید تر می گردد 4% اشخاص بالغ در طول عمر خود همجنس گرا هستند و 13 % دیگر حداقل به مدت سه سال بین 16 تا 55 سالگی غالباً هم جنس گرا هستند.

خصوصیات بالینی هم جنس گرایان مرد یا زن همانقدر با مهم متفاوت است كه خصوصیات مردان و زنان غیر هم جنس گرا همجنس گرایان نیز نظیر غیر همجنس گرایان ممكن است روشهای خاصی را از بوسیدن و نوازش كردن گرفته تا رابطه (دهانی ـ تناسلی ) تحریك ژنیتال با دست و لواط را ترجیح دهند در عمل هموسكسیو آلتیه به دو دسته افراد برخورد می كنیم یك دسته آنهائیكه فاعل جنسی اند و دسته دیگر آنهائیكه مفعولند آنهائیكه مفعول جنسی هستند اكثراً زمینه و استعدادی از نظر ساختمانی بدنی و وضع روحی برای این كار دارند شكل خارجی و وضع ظاهریشان بی شباهت به زنان نیست این افراد اكثراً رفتاری شبیه به دختران داشته و‌آواز و صدای آنها مانند صدای مردان بم نیست و اغلب به كارهای سبك و ظریف مانند دوزندگی بافندگی ، آشپزی و كارهای هنری و… علاقه مند بوده و بطور خلاصه زن مآب اند .

این افراد شخصاً برای مفعول واقع شدن عمل جنسی فعالیت كرده و نسبت به این كار تمایل زیادی نشان می دهند و تا آخر عمر هم از آن روگردان نمی باشند .

علل هم جنس گرایی :

علل رفتار همجنس گرایانه مبهم و متناقض است فروید هم جنس گرایی را وقفه رشد روانی جنسی معرفی نموده و عقیده داشت كه در صورت مشهود نبودن عدم رشد آثاری از مرحله پیشین رشد وجود خواهد داشت (هم جنس گرایی پنهان ) این هم جنس گرایی پنهان با مكانیسم والایش به رفتار محبت آمیز نسبت به هم جنس و یا در مردها تمایلات انفعالی و در زنها به گرایشهای پرخاشگرانه تبدیل می گردد. هابدر لیست بلندی از موقعیت های مختلف دوران كودكی را كه میتواند به همجنس گرایی در مرد منجر شود ارائه داد که شامل وابستگی شدید به مادر، فقدان روابط با پدر، مهارشدن رشد مردانگی بوسیله مادر، تثبیت یا برگشت به مرحله خود شیفتگی، رشد روانی جنسی و باخت در رقابت با خواهران و برادران .

هالند

دكتر قائمی در كتاب خود تحت عنوان خانواده و مسائل جنسی كودكان از عواملی كه در محیط خانواده و اجتماع سبب هم جنس گرایی
می شود نام می برد 1- وابستگی های شدید كودك به والدین 2- ساخت خانواده سلطه یكی از والدین بر روابط خانواده 3- ضعف والدین فقدان یك پدر كار آمد و نیرو مند در زندگی كودك 3- وجود خدمتكاران كه از اخلاق سوئی برخوردار هستند

4- كیفیت حیات : از سنین كودكی باید بستر خواب خواهر و برادر از هم جدا باشد.

از عواملی كه در اجتماع به آن اشاره می كند عبارتند از : 1- عامل فریب 2- معاشرت های نا صواب 3- بد آموزیهای اجتماعی 4- احساس كمتری 5- زندگی در مراكز شبانه روزی به خصوص مراكزی كه كنترل كافی ندارند و یا جا برای تفریح و سر گرمی های مناسب وجود ندارد.

درمان :

از آنجا كه علت قطعی هم جنس گرایی هنوز مشخص نشده است لذا معالجه مشخص و قطعی هم وجود ندارد و در این درمان تصویر ذهنی نا خوشایند به عنوان محرك مضر مورد استفاده قرار می گیرد ابتدا به بیمار یاد داده می شود كه مثل روش رفع حساسیت منظم و لپ عضلات خود را شل كند آنگاه به او یاد داده می شود كه عمل هم جنس گرایانه را در ذهن خود مجسم كند در حالیكه به طور همزمان حالت تهوع واستفراغ شدیدی را نیز مجسم می نماید كه رفع آن فقط با روگرداندن از یار همجنس امكان پذیر است.

البته از آنجا كه علت قطعی هم جنس گرایی هنوز

مولف : ریتا استریكلند

مترجم : علی محب خسروی

خواب دیدم در خواب با خدا گفتگویی داشتم : خدا گفت : پس میخواهی با من گفتگو كنی گفتم : اگر وقت داشته باشید خدا لبخند زد، وقت من ابدی است، چه سوالاتی در ذهن داری كه میخواهی از من بپرسی ؟ چه چیز بیش از همه شما را در مورد انسان متعجب می كند ؟ خدا پاسخ داد … این كه آنها از بودن در دوران كودكی ملول می شوند و عجله دارند كه زود تر بزرگ شوند و بعد حسرت دوران كودكی را میخورند این كه سلامت شان را صرف به دست‌آوردن پول می كنند و بعد پولشان را خرج حفظ سلامتی می كنند این كه با نگرانی نسبت به آینده زمان حال فراموششان می‌شود آنچنان كه دیگر نه در آینده زندگی می كنند و نه در حال این كه چنان زندگی می كنند كه گویی هرگز نخواهند مرد و چنان می میرند كه گویی زنده نبوده اند خداوند دست های مرا در دست گرفت و مدتی هر دو ساكت ماندیم بعد پرسیدم … به عنوان خالق انسان ها می خواهید آنها چه درس هایی از زندگی را یاد بگیرند ؟ خدا با لبخند پاسخ داد یاد بگیرند كه نمی‌توان دیگران را مجبور به دوست داشتن خود كرد اما می‌توان محبوب دیگران شد یاد بگیرند كه خوب نیست خود را بادیگران مقایسه كنند یاد بگیرند كه ثروتمند كسی نیست كه دارایی بیشتری دارد بلكه كسی است كه نیاز كمتری دارد .

یاد بگیرند كه ظرف چند ثانیه میتوانیم زخمی عمیق در دل كسانی كه دوستشان داریم ایجاد كنیم و سال ها وقت لازم خواهد بود تا آن زخم التیام یابد یاد بگیرند كسانی هستند كه آنها را عمیقاً دوست دارند اما بلد نیستند احساسشان را ابراز كنند یا نشان دهند یاد بگیرند كه می شود دو نفر به یك موضوع واحد نگاه كنند و‌آن را متفاوت ببینند و یاد بگیرند كه من اینجا هستم همیشه .

✔️  بهترین کیفیت 💯 از 💯
✔️  پشتیبانی 24 ساعته
✔️  مناسب ترین قیمت

◀️  فروشگاه فایل سیدا

 

دانلود مقاله بررسی خشونت علیه زنان در ایران