مواد و متالوژی · دسامبر 25, 2023 0

مقاله بررسی جامع آهن 💯

مقاله بررسی جامع آهن

 

مقاله بررسی جامع آهن در 12 صفحه ورد قابل ویرایش

 

مقاله بررسی جامع آهن

مقاله بررسی جامع آهن

دسته بندی مواد و متالوژی
فرمت فایل doc
حجم فایل 13 کیلو بایت
تعداد صفحات 12
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقاله بررسی جامع آهن در 12 صفحه ورد قابل ویرایش

تاریخچه:

قدمت استفاده بشر از آهن به ماقبل تاریخ برمی گردد. كشف ابزارهای فلزی، سلاح های جنگی و لوازم زینتی- كه به وسیلة انسانهای ماقبل تاریخ مورد استفاده بوده است- دلیل این مدعاست.

تصور بر این است كه اولین نوع آهنی را كه انسان استفاده كرده است منبع شهاب سنگی داشته است زیرا بابلیان و آشوریان آهن را پارزیلو، سومریان و كلدانیان آن را بارسا، عبریان آن را بارزل و مصریان آن را با- ان- پت می نامیدند كه همة این لغات به معنی فلز بهشتی به كار رفته است كه بیانگر ریشة شهاب سنگی این فلز است. بشر اولیه علاوه بر منبع شهاب سنگی، آهن را به صورت خالص و نیز بعدها از احیای سنگ آهن تولید و استفاده نموده است از آن جایی كه دو منبع اولی كمبود و نایاب بودند، روش سوم یعنی: احیای سنگ آهن توسعه و گسترش یافت، ولی دقیقاً مشخص نیست كه در چه تاریخی انسان، آهن را از سنگ معدن به دست آورده است. همچنین اشیایی از جنس طلا، نقره، مس و برخی فلزات دیگر كشف شده اند كه در حد بسیار اعلا و خالص بوده اند. طلا و نقره به دلیل نرمی برای ساخت ابزار جنگی و وسایل معمولی نامناسب بوده اند، از این رو از آنها برای ساخت ظروف و لوازم زینتی استفاده می شده است. باستان شناسان معتقدند كه انسان قبل از كشف آهن به استخراج مس كاملاً آشنا بوده است و از مخلوط (آلیاژ) مس و قلع (برنز) و مس و روی (برنج) آلیاژهایی با كاربردهای وسیع به دست می‌آورده، آنها را در كوره های موجود ذوب و لوازم مختلف می ساخته است.

استخراج و تصفیه آهن:

بخش اعظم میلیونها تن آهن و فولادی كه روزانه در جهان تولید می شود به مصرف ساختمانی می رسد كه به شكلهای مختلف از قبیل تیرآهن، نبش، ناودانی، سپری، تسمه، ورق، لوله میلگرد، ریل و دیگر پروفیلهای ساختمانی عرضه می شود. فولاد آهن را از احیای اكسید آهن به دست می آورند.

شمش ریزی:

مقدار عمدة فولادهای تولیدی به روش های متعدد عمدتاً به روش ریخته گری مداوم به شمش تبدیل، كه متعاقباً به روش نورد به مقاطع تجارتی تبدیل می شود. اندازه و شكل شمشهای فولادی به محصولاتی كه باید تولید شود بستگی دارد. برای تولید تیرآهن، میلگرد و امثال آن، مقطع شمش مربع است. اما برای تولید ورق یا تسمه مقطع شمش مستطیلی است. در فرآیند نورد طول شمش افزایش و ضخامت آن كاهش می یابد، اما عرض آن به دلیل محدودیت حاصل از غلتكهای نورد چندان تفاوتی نمی كند؛ مگر این كه در جهت عرض نورد شود.

تولید محصولات نیمه ساخته:

شمشها در مراحل متعدد نورد به محصولات نیمه ساخته (مقاطع ساختمانی) از قبیل تیرآهن استاندارد، تیرآهن بال پهن ریل و غیره تبدیل می شوند.

مقاطع فولادهای ساختمانی:

مقاطع فولادهای ساختمانی معمولاً با یك حرف كه بیانگر مقطع و دو عدد (برای نبش سه عدد) است، مشخص می شوند. عدد اول، عمق مقطع بر حسب اینچ یا میلیمتر و عدد دوم وزن مقطع در واحد طول برحسب پوند در هر فوت یا كیلوگرم در هر متر است؛ برای مثال 87*14w مقطعی بال پهن، با عمق 14 اینچ و وزن 87 پوند در هر فوت است. مقطع نیز نبش با دو ساق مساوی با طول 8 اینچ و ضخامت یك دوم اینچ است كه آن را به صورت نیز مشخص می كنند. در شكل برخی مقاطع نوردی نشان داده شده است.

لوله چدنی:

لولة چدنی، به دلیل دیوارة ضخیم و مقاومت ذاتی بالا در برابر خوردگی، عمر نسبتاً طولانی دارند و از این لوله ها برای توزیع آب، گاز، مایعات و فاضلاب شهری یا صنعتی به صورت زیرزمینی یا روكار استفاده می شود. این لوله ها به گونه ای طراحی و ساخته می شوند كه بتوانند نیروهای وارده را كه شامل موارد زیر است تحمل كنند.

– فشار كاری (فشار طراحی)

– ضربه های حاصل از موج سیال حدود kpa 690 (psi100)

– فشار حاصل از خاكریزی گودال

– فشار حاصل از عبور و مرور وسائط نقلیه (ترافیك)

برای تولید این لوله ها از دو نوع چدن، چدن خاكستری و چدن داكتایل استفاده می شود.

قطر لوله هایی كه از چدن خاكستری تولید می شوند 3 تا 24 اینچ و طول 18 تا 20 فوت (5/5 تا 6 متر) است. این لوله ها با لایه ای از قیر به ضخامت 25% میلیمتر (1 mil) در سطح خارجی و پوشش سیمانی یا قیر در سطح داخلی به بازار عرضه می شود.

لوله چدنی داكتایل (نشكن)

امروزه لوله های چدن داكتایل جای لوله های چدن خاكستری را گرفته اند. این لوله ها در اندازه های استاندارد به قطرهای 3 تا 5 اینچ تولید می شوند علیرغم چدن خاكستری، چدن داكتایل تنش تسلیم معینی دارد و براساس حداقل خواص مكانیكی درجه بندی می شود.

لوله چدنی لوله ای است كه بیشترین مصرف را دارد. این لوله به دلیل قابلیت ماشینكاری به سهولت بریده شده و رزوه می شود این لوله قبل از استفاده تحت آزمایشات مختلفی از قبیل كشش، ضربه، فشار هیدرواستاتیكی، تعیین تركیب شیمیایی قرار می گیرند. برای اتصال این لوله ها از روشهای مختلف منجمله استفاده از پشم سرب، تركیبات گوگرد، سیمان پرتلند، ریخته گری سرب+ كنف و اتصالات چدنی مختلف رزوه دار و بدون رزوه استفاده می شود.

✔️  بهترین کیفیت 💯 از 💯
✔️  پشتیبانی 24 ساعته
✔️  مناسب ترین قیمت

◀️  فروشگاه فایل سیدا

 

دانلود مقاله بررسی جامع آهن