زمین شناسی · دسامبر 25, 2023 0

زمین شناسی کرمان

زمین شناسی کرمان

زمین شناسی کرمان

دسته بندی زمین شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 11.674 مگا بایت
تعداد صفحات 225
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

فصل اوّل

موقعیت جغرافیائی منطقه

فصل اول

1-1موقعیت جغرافیایی منطقه

محدوده مورد مطالعه بخش شمال باختری از نقشه كرمان 000/250/1 كرمان می باشد و بخش اعظم نقشه حرجند را در بر می گیرد. و دارای مختصات جغرافیایی به شرح زیر است:

طول خاوری

عرض شمالی

مساحت منطقه كه دارای طول 95 كیلومتر در مسیر طول جغرافیایی و 55 كیلومتر و در سیر عرض جغرافیایی شمالی است. بالغ برKm2­5225 می باشد.

آبادی بزرگ حرجند كه نقشه منطقه استفاده شده نیز به همین نام می باشد. معروترین آبادی در منطقه می باشد كه در 72 كیلومتری شمال خاوری كرمان قرار گرفته است.

2-1 راه های دسترسی به منطقه مورد:

جاده آسفالته كرمان به واحد از بخش باختری محدوده عبور می‌كند. جاده خاكی درجه دو در محل آبادی هروز بالااز جاده آسفالته منشعب شده و پس از
گذشتن از آبادی حرجند به سمت شرق و جنوب شرق تا آبادی دهران ادامه پیدا می‌كند.

3-1 ریخت شناسی منطقه مورد مطالعه

بجز قسمت های خاوری محدوده كه دشت نسبتاً همواری است بقیه محدوده را رشته كوهها تشكیل می دهد كه روند آنها شمال باختری- جنوب خاوری می باشد.

مرتفع ترین نقطه منطقه 3048 متر ارتفاع و در غرب هر روز قرار دارد.

4-1 آب و هوای منطقه مورد مطالعه

در بخشهای خاوری به ویژه شمال خاوری به دلیل نزدیكی به كویر لوت آب و هوا گرم و خشك و میزان بارندگی خیلی كم است ولی در سمت غرب و جنوب غربی از خشكی هوا كاسته شده و به میزان بارندگی افزوده دمی شود. میانگین سالیانه 15 تا 20 درجه سانتی گراد میباشد.

میزان بارندگی سالیانه در بخش غربی و جنوب غربی محدوده نزدیك به 158 میلیمتر می باشد. تقریباً تمام آبهای سطحی منطقه به ویژه رودخانه هایی مانند شیرین رود (در شمال منطقه)، رودخانه دهنه غاز (قسمت مركزی) رودخانه خرشكن و شهداد در قسمت جنوبی به سوی كویر لوت جریان پیدا می‌كنند در این رودخانه ها در طول سال معمولاً آب جاری است.

5-1 پوشش گیاهی منطقه مورد مطالعه

در منطقه به دلیل جنس خاك، اختلاف شدید درجه حرارت كمبود ریزش باران و بادهای موسمی فقدان یك پوشش گیاهی ممتد و چهره برهنه و بی گیاه زمین جز در واحدها به طور صریحی به چشم می خورد در اینجا تنها گیاهانی می تواندن رشد كنند كه در مقابل خشكی و گرمای هوا و جنس نامساعد خاك مقاومت داشته باشند. انواع گوناگون درخت و درختچه گز و جاهائی كه سفره آب زیرزمینی وجود داشته باشد نخل خرما مهمترین گیاهانی هستند كه در این بیابانها امكان رویش دارند.

پسته عمده ترین محصول این منطقه و با مواد غذایی فراوان اهمیت صادراتی نسبتاً زیادی دارد.

6-1 فعالیت های اقتصادی منطقه مورد مطالعه

به دلیل كم بودن زمین های كشاورزی بخشی از اهالی در معادن زغال سنگ منطقه مثل زغال سنگ هجدك و باب نیزو فعالیت دارند.

در كوهستانها و كوهپایه ها كشاورزی، باغداری، دامداری و قالی بافی رونق دارد. به طوری كه بخش زیادی از اهالی آبادی حرجند در خانه هایشان دار قالی دارند و مشغول قالی بافی هستند. فعالیت های تجارتی صنعتی و خدماتی از دیگر فعالیت های اقتصادی مردم منطقه است.

7-1 سابقه مطالعات منطقه مورد مطالعه

منطقه مورد بررسی از دیدگاه تكتونیك ایران زمین در زون ایران مركز قرار دارد اشتوكلین(1968) نوگل سادات (1978) در تقسیمات ساختاری ایران این منطقه را در شمار (مثلث میانی) قلمداد نموده اند. در حقیقت این منطقه در بخش جنوب خاوری مثلث میانی قرار دارد.

در این منطقه بررسی های بسیاری صورت گرفته است كه عمده ترین آنها عبارتند از‍:

1- هوكریده همكاران (1962) نقشه منطقه بین ساغند- كرمان را تهیه نموده‌اند كه گزارش زمین شناسی آن نیز توسط آنان منتشر شده است.

2- نقشه كرمان توسط مهندس سهندی و همكاران (1369) تهیه شده و توسط سازان زمین شناسی كشور منتشر گشته.

3- نواری (1370) دولومیت های شتری و رخسارة نای بند بلبلوئیه كرمان را مورد بررسی قرار داده است.

4- زمین شناسی و كانی سازی لاتریت ناحیه بلبلوئیه كرمان توسط سبزه ئی و همكاران (1370) مورد بررسی قرار گرفته است.

5- نقشهحرجند كه توسط محمدرضا سهندی تهیه شده و در سازمان زمین شناسی كشور به چاپ رسیده

6-نقشه توپوگرافی كرمان كه توسط سازمان جغرافیائی كشور در سال 1351 منتشر گردیده است.

7-مطالعه ساختاری جنوب كرمان- پایان نامه كارشناسی ارشد توسط مهندسی علی سگلی 1381

افزون بر این كارها تعداد بسیار زیادی گزارش های متفرقه در مورد منطقه منتشر شده است كه ذكر همه آنها در اینجا مقدور نمی باشد. همچنین نقشه های توپوگرافیمنطقه توسط سازمان نیروهای مسلح منتشر شده است.


Herjond

Heruz- Bala

STOKLIN