صنایع غذایی · دسامبر 25, 2023 0

تحقیق بررسی تاریخچه و ترکیبات كاكائو 💯

تحقیق بررسی تاریخچه و ترکیبات كاكائو

 

تحقیق بررسی تاریخچه و ترکیبات كاكائو در 10 صفحه ورد قابل ویرایش

 

تحقیق بررسی تاریخچه و ترکیبات كاكائو

تحقیق بررسی تاریخچه و ترکیبات كاكائو

دسته بندی صنایع غذایی
فرمت فایل doc
حجم فایل 90 کیلو بایت
تعداد صفحات 10
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

تحقیق بررسی تاریخچه و ترکیبات كاكائو در 10 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست

عنوان

1- كاكائو از دیروز تاامروز

2- شكلات (كاكائو) در گذر ایام

3- درسال 300 بعد از میلاد

4- سال 1519 پول كاشته شد

5- ازدواج آغاز یك تحارت

6- یك حادثه جالب

7- تركیبات موجود در دانه های كاكائو

كاكائو؛ از دیروز تا امروز

هر روز و هر هفته و ماه و … مواد غذایی گوناگون و متنوعی را استفاده می كنیم كه در مورد تاریخ ظهور و پیدایش آن هیچ چیز نمی دانیم. بی شك آگاهی از بسیاری مسائل تاریخی مربوط به مواد غذایی لذت خوردن آنها را كم و زیاد خواهد كرد.

وقتی عاشقانه و با كمال میل بر تكه ای كاكائو (شكلات) دندان می زنید فكر كرده اید، چگونه به وجود آمده است و اولین بار بشر در چه ایامی این خوراكی خوشمزه را كشف كرده است؟! چند درصد از میلیونها نفری كه در سرتاسر دنیا از خوردن آن لذت می برند می دانند كه در گذر تاریخ چه تغییراتی داشته است؟! این مطلب را مطالعه كنید تا از فردا یكی از چندین میلیون نفری كه ندانشته از خوردن شكلات كاكائویی لذت می برد نباشید!
شكلات (كاكائو) در گذر ایام

شاید تعجب كنید اما كاكائو برای بیش از 300 سال مانند طلا، تقاضای جهانی داشته است. می گویند از حدود 4000 سال قبل درخت كاكائو در آمازون سر از زمین درآورده است.

– در قرن ششم بعد از میلاد مردم «تمدن مایا» از دانه های درخت كاكائو استفاده خوراكی می كردند آنها به این درخت (Cacahuaquchti) می گفتند و نوشیدنی حاصل از آن را Xocoati به معنای آب تلخ می نامیدند.

در سال 300 بعد از میلاد:

مردم مایا غلاف و پوسته گیاه كاكائو را مظهر زندگی و باروری می دانستند. از نظر آنها هیچ گیاهی تا این حد اهمیت نداشت و بر سنگ های به دست آمده از معابد و كاخ های این مردم تصاویری از دانه های كاكائو دیده می شود.

سال 600: تمدن مایا از بخش مركزی آمریكا به بخش شمالی آمریكای جنوبی گسترش یافت و آنها در قلمرو و زمین های جدید خود شروع به كاشت درخت كاكائو كردند و كاكائو را غذای خدایان می نامیدند و در مراسم مذهبی از پوسته بیرونی آن استفاده می‌كردند.

سال 1200 و تمدن (Aztec) : آنها معتقد بودند “Quetzalacoti” كه یكی از خدایانشان بود روزی از بهشت در شعاع نور یك ستاره صبحگاهی در حالی كه یك درخت كاكائو از بهشت دزدیده بود به زمین آمد و آن را به مردم زمین هدیه كرد! آنها كاكائو را به شكل یك نوشیدنی سرد و غلیظ و تلخ مصرف می كردند و آن را Xocoat یا «اكسیر سلامت» می نامیدند و معتقد بودند با خوردن آن از نظر جسمی و عقلی به درجات بالایی می رسند و یكی از امپراتوران ایشان (Montezuma) عادت داشت حتی تا روزی 50 لیوان از كاكائوی غلیظ را بنوشد و از آن جایی كه ارزش بسیار بالایی برای آن قائل بود، ظروف و لیوان مخصوص نوشیدن كاكائو را از طلا در نظر گرفته بود كه بعد از مصرف آنها را دور می انداخت!!

یك حادثه جالب

سال 1671 یك اتفاق ساده باعث كشف جدیدی شد. همانطور كه گفته شد كاكائو در میان مردم خصوصاً طبقه مرفه و پادشاه جایگاه خاصی پیدا كرده بود. روزی از روزها وقتی مشغول تهیه كاكائو برای دوك بودند پسركی كه در آشپزخانه كار می كرد ظرف بادام را به عوض كاكائو در ظرف مخصوص طبخ خالی كرد و مورد سرزنش سرآشپز قرار گرفت اما از ریخته شدن شكر بر روی بادام، بادام سوخته ایجاد شد كه بسیار مورد توجه دوك قرار گرفت! و چیزی كمتر از كاكائو نبود.

در سال 1674 از كاكائو در پخت كیك استفاده شد و یك سال بعد برزیل وارد بازار تجارت كاكائو شد. در ادامه این سیر تاریخی بود كه در سال 1697 شهردار زوریخ پایتخت بلژیك را بازدید كرد و با این معجون عجیب آشنا شد و بلافاصله بعد آن را در سوئیس استفاده كرد.

در سال 1704 آلمان ها بر كاكائو مالیات بستند.

در سالهای بعد كاكائو به سرعت در سایر كشورها شهرت پیدا كرد و در قهوه خانه ها آن را به مردم عرضه می كردند. در همین فاصله به دنبال ساخت وسایل و تجهیزاتی برای تهیه مطلوب تر و مطمئن تر پودر كاكائو و شكلات های كاكائویی بودند تا اینكه در سال 1780، اسپانیا نخستین قدم را در این راه برداشت و نخستین شكلاتی كه با ماشین تولید شد در «بارسلونا» بود.

سال 1810 ونزوئلا نیمی از كاكائوی دنیا را تولید و اسپانیایی ها یك سوم آن را مصرف می كردند.

✔️  بهترین کیفیت 💯 از 💯
✔️  پشتیبانی 24 ساعته
✔️  مناسب ترین قیمت

◀️  فروشگاه فایل سیدا

 

دانلود تحقیق بررسی تاریخچه و ترکیبات كاكائو