کامپیوتر و IT · دسامبر 25, 2023 0

تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XP-Vista-98 💯

تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XP-Vista-98

 

تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XPVista98 در 42 صفحه ورد قابل ویرایش

 

تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XP-Vista-98

تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XP-Vista-98

دسته بندی کامپیوتر و IT
فرمت فایل doc
حجم فایل 24 کیلو بایت
تعداد صفحات 42
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XP-Vista-98 در 42 صفحه ورد قابل ویرایش

نصب ویندوز XP

اول بایك یك CD ویندوز xp داشته باشیم دقت كنیم كه این CD باید bootable باشد اگر بخواهیم كه ویندوز فعلی را به ویندوز xp تبدیل كنیم یا update كنیم نیازی به cd بوت نداریم.

CD ویندوز را وارد CD ROM می كنیم و ویندوز را اتوماتیك auto Run می شود دقت كنیم كه اگر بخواهیم ویندوز فعلی خود را كه مثلاً 98 یا me یا 2000 است را update كنیم اطلاعات ما در my document و برنامه های نصب شده حفظ خواهد شد ولی اگر ویندوز ما ایراد داشته باشد بهتر است آن را از اول فرمت و نصب كنیم كه این نوع نصب را كردن را توضیح می دهیم.

بعد از اینكه CD ویندوز را درون CD ROM گذاشتیم خود به خود مرحله‌ی نصب ویندوز شروع خواهد شد كه روی گزینه install windows xp كلیك می كنیم در قسمت بعد از ما پرسیده می شود كه می خواهید یك ویندوز جدید نصب كنید یا ویندوز فعلی را update كنید در صورتی كه در ویندوز فعلی ما ایرادی نباشد و می خواهیم آن را به xp تبدیل كنیم این مرحله را رد می كنیم و به آن دست نمی زنیم چون به طور خودكار upgrade recommanded انتخاب شده است ولی اگر قصد داشته باشیم ویندوز جدیدی را در درایوی دیگر نصب كنیم باید new instalation را انتخاب كنیم در اینصورت بعد از نصب كامل ویندوز xp هنگامیكه سیستم را روشن می كنیم دو منو ظاهر می شود و از ما می پرسد كه می خواهید وارد كدام ویندوز شوید پس ما در این صورت دو ویندوز خواهیم داشت. در مرحله‌ی بعد باید سریال ویندوز را وارد كنیم این سریال احتمالاً در پشت cd یا درون خود cd داخل فایلی به نام serial یا cd key یا readme نوشته شده است.

در قسمت بعد روی دكمه‌ی advanced option كلیك می كنیم و در پنجره جدید گزینه‌ی دوم را تیك می زنیم این برای این است كه ما درایوی كه ویندوز در آن ریخته می شود را انتخاب كنیم همچنین برای راحتی كار می توانیم گزینه‌‌ی اول را تیك بزنیم تا تمامی فایلهای ویندوز روی هارد ریخته شده و از آنجا نصب شوند و بر روی ok كلیك می كنیم در قسمت پایین می توانیم زبان خود را انتخاب كنیم آن را Farsi انتخاب كنیم تا ابزار فارسی نصب شوند ولی اگر بخواهیم از یك برنامه ای فارسی ساز استفاده كنیم نباید این قسمت را دست بزنیم و روی گزینه‌ی Next كلیك می كنیم.

در مرحله‌ی بعد از ما سؤال می كند كه می خواهیم نصب ویندوز را از اینترنت به روز كنیم اگر بخواهیم می توانیم گزینه‌ی بالا را انتخاب كنیم و كلید next را بزنیم در این صورت آخرین update ها از اینترنت دانلودخواهد شد ولی با انتخاب كردن گزینه‌ی پایینی بدون update وارد مرحله‌ی بعد می شویم به هر حال بعد از رد كردن این قسمت فایلهای ضروری اتوماتیك كپی یا دانلود خواهد شد و سیستم restart خواهد شد.

بعد از restart شدن كامپیوتر منتظر می مانیم تا ویندوز مراحل نصب را طی كند بعد از این كه به متنی حاوی توضیحات مایكروسافت و نوعی قرار داد با ما است می رسیم روی F8 كلیك كرده یا F8 را می زنیم تا تأییدشود.

در قسمت بعد اگر ما قبلاً ویندوزی داشته باشیم سؤال می شود كه می خواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با ما باشد با زدن دكمه‌ی R می توانیم روی همان ویندوز قبلی ویندوز جدید را نصب كنیم و با زدن دكمه‌ی ESC انتخاب درایو ظاهر خواهد شد كه در این مرحله بهتر است كه ESC را بزنیم تا درایوها برای انتخاب كردن ظاهر شوند و ما بتوانیم درایو مورد نظر را انتخاب كنیم همچنین با زدن دكمه‌ی D می توانیم درایو را پاك كنیم تا بعداً تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو شود وقتی ما D را بزنیم دوباره‌ دكمه‌ی L را بزنیم درایو پاك خواهد شد كه می توانیم آن درایو را انتخاب كنیم و با زدن دكمه‌ی C دوباره آن را بسازیم.

وقتی آن را می سازیم می توانیم حجم آن را تعیین كنیم مثلاً اگر می خواهیم درایو را تبدیل به دو درایو كنیم باید حجم فعلی آن را تبدیل به 2 كرده و Enter را بزنیم حال دو درایو جدید خواهیم داشت البته برای عوض كردن یا تقسیم حجم درایوها می توانیم از partition magic هم استفاده كنیم كه برای ساخت پارتیشن های خود باید Fdisk را بلد باشیم.

در مرحله‌ی بعد انتخاب می كنیم كه فرمت درایو ما چه باشد FAT یا NTFS تفاوت این دو را در این جا می توانیم ببینیم و انتخاب كنیم بهتر است گزینه هایی كه جلوی آن دكمه‌ی Quick نوشته شده را انتخاب نكنیم زیرا فرمت كامل مناسب تر است بعد از اینكه مراحل را رد كردیم ویندوز فرمت انتخابی ما را آغاز می كند و سپس فایلهای مورد نیاز را كپی می كند و سیستم restart می شود.

بعد از شروع مجدد سیستم منتظر می مانیم تا مراحل نصب اتوماتیك پیش برود تا این كه ما با پنجره ای مواجه می شویم كه در این جا زبان خود را انتخاب می كنیم اگر در قسمت چهارم ما فارسی را انتخاب كرده باشیم این قسمت را دست نمی زنیم فقط در سمت details عربی را remove می كنیم كه این كار بستگی به كیبورد دارد كه در اكثر كیبوردها با این كار چند ایراد جزئی برطرف می شود ولی فارسی سازی كامل نیست و احیاناً در بعضی حروف مثل ی پ ژ گ ایراداتی پیدا خواهد شد بعد روی دكمه‌ی OK كلیك كرده و Next را می زنیم.

از این جا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ویندوز و نصب از boot مشترك می باشد در یك كادری نام خودمان و كمپانی یا شركت یا هر چه دوست داریم مثل home را وارد می كنیم.

در كادر بعدی نام كامپیوتر خودمان را می نویسیم كه نامی به عنوان پیش فرض نوشته می شود در قسمت پایین می توانیم پسورد مدیریت كامپیوتر را وارد كنیم به این ترتیب كسی نمی تواند به جای ما وارد كامپیوتر شود چون با دادن پسورد ما مدیریت را در دست خواهیم گرفت یا می توانیم قواعد دیری هم تنظیم كنیم.

در قسمت بعدی تنظیمات اتصال به اینترنت را خواهیم داشت روی منوی پایین كادر كلیك كرده و ایران را انتخاب می كنیم در قسمت what Area code می توانیم كد استان كه در آن هستیم را بزنیم در قسمت dial nomber چیزی نمی نویسیم و در پایین هم نوع ارتباط تلفن خودمون را كه تون یا پالس باشد را انتخاب می كنیم و كلید Next را می زنیم.

بالابردن سرعت كامپیوتر

همیشه اتصال به اینترنت عامل پایین آمدن سرعت كامپیوتر نمی باشد بلكه خود كامپیوتر مهمترین عامل در این مورد یعنی پایین آمدن سرعت می باشد. دلایلی مثل تعداد برنامه‌ها و یا فایل های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه ازسرعت كامپیوتر ما می كاهد. اگر عمل Shutdown در كامپیوتر درست انجام نشود كامپیوتر در استارت بعدی برای این كه هارد از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چك كند با برنامه ی Scandisk استارت می شود كه وقت یا زمان طولانی لازم است برای اینكه از اجرا شدن Scandisk جلوگیری كنیم باید اعمالی را انجام دهیم از منوی استارت بر رویRun كلیك كرده و بعد دستور MSConfig را اجرا می كنیم سپس قسمت Susbem configuration programs را باز می كنیم و در قسمت Register general كلیك می كنیم و سپس فرمان Scandisk after error by shutdown disabled را فعال می كنیم در آخر همه پنجره ها را دستور OK می بندیم و ویندوز را دوباره استارت (Reatert) كرده تا نتیجه ی آن را ببینیم.

برای از كارانداختن آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم

اگر كامپیوتر در هنگام بالا آمدن آهنگ پخش می كند در صورتی كه آن را از كار بیاندازیم كامپیوتر ما از سرعت بالاتری برخوردار خواهد شد برای این كار باید اول وارد منوی Start شده و از آنجا به Seetings رفته و Control panel را انتخاب كنیم پس از آن در قسمت Sound and multimedia كه انتخاب می كنیم پنجره ای باز خواهد شد در اینجا مشخص شده است كه كدام قسمت ها به همراه پخش آهنگ عمل می كنند قسمت هایی كه با پخش آهنگ همراه هستند علامت بلندگویی را در كنار خود دارند بر روی قسمت هایی كه می خواهیم پخش آهنگ آنها را غیرفعال كنیم مارك می زنیم پس از منوی Name كه در زیر آن قرار دارد دستورNone كه در زیر آن قرار دارد دستور None را به عنوان پایان می زنیم.

برای لغو كردن دستور اجرای اتوماتیك برنامه ها باید:

بسیاری از برنامه ها هنگام استارت كامپیوتر به طور اتوماتیك اجرا می شود كه ما به همه‌ی این برنامه ها احتیاجی نداریم برای جلوگیری از استارت شدن اتوماتیك این برنامه ها باید از منوی استارت Run را انتخاب كنیم و سپس درون آن دستور MSConfig را اجرا كنیم از طریق Register و بعد Auto start قادر نخواهیم بود كه برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب كنیم بلكه فقط می توانیم علامت تیكp یا ضربدر را از جلوی برنامه هایی كه نمی خواهیم اجرا شوند برداریم.

Defragment كردن هارد

ما با انجام این دستور می توانیم هارد خود را مرتب سازی كنیم خود این كار زمان می‌برد ولی با انجام آن ما می توانیم به بالا بردن سرعت كامپیوترمان كمك زیادی كنیم برای انجام آن از منوی استارت واردPrograms شده و از آنجا به Accessories رفته و System tools را انتخاب می كنیم و كلید Disk Dfragmenter را می زنیم یك نكته در این جا وجود دارد كه پس از شروع شدن عملDfragment كامپیوتر را باید به حالت خود گذاشت و هیچ كار دیگری با آن انجام ندهیم كه درون این پنجره رنگ هایی مثل سفید، قرمز، آبی و… است كه هر كدام از آنها بیانگر مكان هایی هستند در كامپیوتر كه با در كنار هم گذاشتن فضاهای پر، فضاهای خالی میان آن را جدا كرده و مرتب می كند.

نحوه انتخاب كردن Mother bord

انتخاب كردن مادربرد یكی از تصمیمات مهم در زمان تهیه ی یك كامپیوتر است با انتخاب مناسب علاوه بر تأثیر مستقیم بر عملكرد فعلی سیستم بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد. قابلیت های یك كامپیوتر بستگی انتخاب درست در مادربرد است امروزه برای مادربردها پورت های پیشرفته ای نظیر (1394IEEE) Fireware و یا USB2.0 و حتی كارت های صدا شش كاناله و كنترل هایRAID وجود داشته كه می‌توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم و بدون نیاز به نصب امكانات جانبی دیگر استفاده به عمل آورد.

وقتی ما می خواهیم مادربردی را بخریم سؤالاتی در ذهن ما ایجاد می شود مثل اینكه مادربردها چگونه با یكدیگر مقایسه می شوند؟ معیار انتخاب یك مادربرد چیه؟ میزان كاراش و پتانسیل سیستم چقدر وابسته به پتانسیل مادربرد می باشد؟ اما مادربرد پردازنده و حافظه سه عصر حیاتی در كامپیوتر بوده كه در زمان انتخاب آن سرنوشت پردازنده و حافظه نیز به نوعی رقم خواهد خورد انتخاب مناسب یك مادربرد از جمله تصمیمات مهمی است كه دامنه آن گریبان گیر تجهیزات سخت افزاری دیگر نیز خواهد شد انتخاب كردن یك مادربرد قدیمی از رده خارج می توانند باعث بروز مسائل زیادی در ارتباط با ارتقاء و افزایش توان عملیاتی كامپیوتر را برای اجرای برنامه خریداری می كنیم نه برای خود.

✔️  بهترین کیفیت 💯 از 💯
✔️  پشتیبانی 24 ساعته
✔️  مناسب ترین قیمت

◀️  فروشگاه فایل سیدا

 

دانلود تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XP-Vista-98