مدیریت · دسامبر 25, 2023 0

انتخاب ،‌ انتصاب و تغییر مدیران و تجارب كشورهای مختلف

انتخاب ،‌ انتصاب و تغییر مدیران و تجارب كشورهای مختلف

انتخاب ،‌ انتصاب و تغییر مدیران و تجارب كشورهای مختلف

دسته بندی مدیریت
فرمت فایل doc
حجم فایل 99 کیلو بایت
تعداد صفحات 76
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مقدمه:
مفهوم شایسته سالاری به اجمال، شناسایی، گزینش، جلب و جذب مداوم نیروها و سپس فراهم كردن زمینه‌های اعمال مدیریت حسب توانمندی‌هایشان است. در جوامعی كه در آن روابط بر ضوابط و توارث بر اكتساب فایق است، شایسته سالاری در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. تمشیت امور به دست افراد، صرفاً بر شایستگی استوار نیست، بلكه عوامل عدیده‌ای كه ذاتی و اكتسابی افراد نیست، دراین میان دخیل می‌شود.
در سطوح مدیریتی، چون وظایف مدیران، همانند مشاغل مجریان چندان ساختار یافته نیست، شناسایی افراد شایسته امری بسیار مشكل و پیچیده است. در بسیاری از زمینه‌ها، وضعیت كاری مدیران متأثر از عوامل مهار ناپذیر است. معمولاًمدیران از فرصت‌ها و برخورداری‌های شغلی، ‌قدرت و ثروت بهره‌مندند. در نتیجه امكان تفوق روابط بر ضوابط بیشتر است. لذا اولین و مهم‌ترین گام در شایسته سالاری، شایسته خواهی است. این موضوع ، سالهاست كه در كشورهای غربی در حال پیگیری است. البته باید توجه داشت كه ‌شایسته سالاری در تمامی سطوح، در حال پیگیری است و محدود به سطح مدیران نمی‌شود. آنچه مهم است اینكه شایسته سالاری باید از بالاترین سطح آغاز گردد. صلاح و فساد هر جامعه‌ای دردست رهبران آنهاست،‌آن چنان كه امیرالمؤمنین علی علیه السلام می‌فرمایند: الناس علی دین ملوكهم.
شایسته سالاری موضوعی است كه تصور آن موجب تصدیق آن می‌باشد. حكومت انبیاء، اولیا وصلحاء همه وهمه درهمین راستا بوده است. لذا این اصل در ادبیات دینی تأیید و تأكید شده است. پیامبر عظیم الشأن صلی الله علیه وآله در روایتی فرموده‌اند: « من استعمل عاملا من المسلمین و هو یعلم ان فیهم من هو اولی بذلك منه و اعلم بكتاب الله و سنة نبیه فقد خان الله و رسوله وجمیع المسلمین » اگر فردی، مسلمانی را برای كارهای حكومت منصوب نماید و بداند كه در جامعه فردی لایق‌تر و عالم تر از او به دین وجود دارد، همانا به خداوند و رسول او و بر همه مسلمین خیانت كرده است.
در جامعه امروز ما، اساساً انقلاب اسلامی و حركت عظیم دینی مردم برای محو حكومت طاغوت و استقرار حكومت صالحان بوده است. این خود مؤید شایسته‌خواهی در سطح جامعه و اقشار مختلف مردم می‌باشد. همچنین دربیانات امام رحمه الله علیه و مقام معظم رهبری ارشاداتی در این زمینه به كرات صورت گرفته است كه در آنجا به معیارهای كارگزاران شایسته و … نیز اشاره شده است. نهایتاً اینكه یكی از مهمترین شعارهای ریاست محترم جمهور در طول چند سال اخیر، پرداختن به اصل شایسته سالاری است. به همین منظور یكی از طرح های برنامه تحول در نظام اداری به اصلاح نظام های مدیریتی و تهیه و تدوین طرح نظام انتخاب و انتصاب مدیران با هدف ایجاد نظام شایسته سالاری و ثبات در مدیریتها، پرداخته است.
فهرست مطالب
پیش‌گفتار…………3
1) مقدمه:……… 4
2) وضعیت راهبردی نظام شایسته سالار……….. 5
اهداف:………. 7
ویژگی‌های نظام شایسته سالاری مطلوب…………. 8
روند مطلوب انتخاب و انتصاب مدیریت………….. 12
ملزومات نظام انتخاب و انتصاب مدیران……….. 13
فرایند شایسته سالاری………………….. 15
3) مدیران شایسته در نظام جمهوری اسلامی ایران…. 20
1- جایگاه مدیریت…………….. 20
2- ویژگی‌های شغلی و نقشهای مدیران……. 21
3- خصوصیات و ویژگی‌های فردی مدیران…….. 25
4-توانایی‌های مدیران……. 30
5- مهارتهای مدیران…….. 32
6- شایستگی‌های مدیریتی…….. 32
7- جمع‌بندی………….. 35
8- كشف متغیرهای انتخاب و پرورش مدیران درایران…… 36
4- مطالعات تطبیقی…… 41
شیوه استخدام و ارتقاء در فرانسه………… 41
شایسته سالاری در ژاپن………. 44
شیوه استخدام و ارتقاء در انگلیس…….. 46
نظام استخدام و ارتقا در آمریكا…… 55
نظام شایسته‌سالاری در كره جنوبی…… 58
5)جداول:…….. 61
6)منابع:………… 75